12.05.2019 20:08


Aktuálně: Začíná hudební festival Pražské jaro

Autor: Klára Beranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V Obecním domě zahájil dnes německý orchestr Bamberger Symphoniker, jehož dirigentem je Čech Jakub Hrůša, hudební festival Pražské jaro. Zájemci mohou koncert sledovat také na pražské Kampě nebo v kinech po celé České republice. Online přímý přenos je pak dostupný na stránkách České televize. Festival se bude konat až do 4. června, kdy jej uzavře koncert orchestru National du Capitole de Toulouse.

Autor: Klára Beranová

Praha – Další ročník Pražského jara zahájil dnes orchestr Bamberger Symphoniker skladbou Má vlast od Bedřicha Smetany v Obecním domě. Jelikož jsou místa v sálu omezená, mohou zájemci pozorovat přímý přenos z koncertního sálu také od osmi hodin večer na plátně na pražské Kampě. 

Doprovodný program však připravili organizátoři na Kampě již od čtyř hodin, a to v podobě koncertů základních uměleckých škol z celé České republiky. Jako první zahráli publiku Brass Company z Lanškrouna. „Šli jsme zrovna kolem a uslyšeli hudbu.  Škoda, že je dnes tak ošklivé počasí, jinak bychom zůstali až do hlavního zahájení,“ vysvětlil jeden z návštěvníků, průvodce Petr Sova s přítelkyní.

Přímý přenos zahajovacího koncertu promítá i několik kin po celé České republice, například kino Centrum Havířov, kino KOTVA nebo kino Svět Hodonín. Online živý přenos mohou zájemci sledovat na stránkách České televize

Festival letos zahájil německý orchestr Bamberger Symphonikem, který je jedním z tamních nejznámějších hudebních těles. Orchestr vznikl v roce 1946, a to z odsunutých Němců, kteří předtím hráli v Pražské německé filharmonii. Jeho dirigentem je od roku 2016 Čech Jakub Hrůša, který si pozvání na Pražské jaro velmi váží. „Hostování Bamberger Symphoniker na zahájení Pražského jara je pro mě nejen hudebně, ale i z hlediska historie velmi krásnou a symbolickou návštěvou mého původního domova,“ komentoval Hrůša. 

Letošní roční Pražského jara také uvede ve světové premiéře díla tří českých autorů. Jako první zahraje 19. května Pražská filharmonie dílo Hypnos od autora Šimona Vosečky, 25. května poté uvede svoji skladbu Aethera Jakub Rataj a o den později zazní v podání saxofonového kvarteta Bohemia novinka Jany Vöröšové Atlas mraků. „Světové́ premiéry byly vždy pevnou součástí Pražského jara. Láká nás objevovat nové talenty a pestrost současné́ hudby,“ uvedl ředitel festivalu Roman Bělor. 

Koncerty v rámci festivalu mohou zájemci navštěvovat až do 4. června v místech po celé Praze, například v pražském Rudolfinu, v chrámu sv. Víta nebo v kostele Šimona a Judy. Pražské jaro pak uzavře koncert orchestru National du Capitole de Toulouse, který zahraje hudební díla Antonína Dvořáka, Clauda Debussyho či Igora Stravinskiho. 

Video z promítání na pražské Kampě naleznete taktéž zde: https://youtu.be/4-VUCHhphiU

Klíčová slova: Pražské jaro, koncert, Kampa, zahájení, Jakub Hrůša, hudení festival

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

RNDr.Alena Dostálová | 13. 05. 2019, 12:24
jako právní zástupce rodiny profesra JUDr.Václava Holzknechta, žalujeme společně s právím zástupcem prezidenta Spojených států amerických Českou repubiku,včetně záležitostí hudebního festivalu Pražské jaro,jehož by můj strýc výkonným a savným představitelem