20.11.2015 22:14


Aktuálně: Zaujaly digitální vnitřnosti. Jejich autorka získala Cenu Jindřicha Chalupeckého

Autor: Nikol Sikorová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Cena Jindřicha Chalupeckého se uděluje českým umělcům do pětatřiceti let již od roku 1990. Letos si ji odnesla Barbora Kleinhamplová. Porotu, jejíž předsedkyní byla kurátorka a ředitelka newyorkského The Bronx Museum of the Arts" Holly Block, zaujala svými digitalizovanými vnitřnostmi tvořící jedno virtuální tělo. Jako odměnu si odnesla sto tisíc korun a stipendijní pobyt. 

Vítězka Ceny Jindřicha Chalupeckého, Foto: Nikol SikorováBrno – Prestižní cenu pro mladé umělce letos získala Barbora Kleinhamplová. „Často pracuji s bílými límečky. Tohle dílo je ale jiné, pojednává o mém způsobu práce a jak lidé kolem mě fungují. Jak jsou vyčerpaní a unavení. Je to pro mě důležité už jenom proto, že se dotýká osobního tématu,“ komentovala vítězka Barbora Kleinhamplová, která hledala způsob, jak mluvit o prekarizované společnosti a věcech, které k ní patří. Jsou jimi například strach, úzkost, vyhrocené emoce nebo virtuální prostředí. Porotu zaujala svým digitalizovaným ztvárněním vnitřností a videem z lekce jógy smíchu. „Mám z výhry radost a zároveň je mi líto, že si ji nemůžeme rozdělit všichni," dodala Kleinhamplová.

Mezi ostatními finalisty byli Lukáš Karbus s barevnými malbami inspirovanými krajinou kolem České lípy, který zároveň získal cenu diváků. Vojtěch Fröhlich, který nabídl připojení k internetu a pozvánku na Facebook. Pavla Sceranková se nechala inspirovat reliktním zářením, tedy prvním světlem vyzářeným do vesmíru. Pavel Sterec předvedl fiktivní i skutečné výsledky geologických sond. Fröhlich, Karbus a Kleinhamplová byli ve finále poprvé, zatímco Sceranková a Sterec už byli jednou nominováni.

„Porota vybrala umělce, který se svou instalací vyjímá, protože interpretuje psychologický prostor,“ uvedla kurátorka newyorského Muzea umění Holly Block.

Cenu udělují porotci už od roku 1990, kdy vznikla z popudu Václava Havla, akademického malíře Teodora Pištěka a básníka a výtvarného umělce Jiřího Koláře. Nese jméno kritika výtvarného umění a literatury, esejisty a filosofa Jindřicha Chalupeckého. Určená je mladým vizuálním umělcům.

Vítěz soutěže získá jako odměnu sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace nebo jiný projekt a také šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku, kde bude mít možnost předvést své práce v Českém centru a získat cenné zahraniční kontakty. Do soutěže se umělci přihlašují sami. 

Klíčová slova: Cena Jindřicha Chalupeckého, vítěz, vyhlášení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.