10.04.2015 13:18


Albánská výzva: Přes most přešel kůň i s dobrovolníky

Autor: Bártová Eva | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dobrovolníci z projektu Albánská výzva ve čtvrtek v Sokolnicích ověřili nosnost mostu, který budou v létě stavět v severoalbánské vesnici Curraj Eperm. Tunový most otestoval pětisetkilový kůň. „To nejtěžší, co bude muset konstrukce unést, jsou hospodářská zvířata," vysvětlil vedoucí týmu mostařů Cyril Ponížil.

Sokolnice - Projektanti Albánské výzvy 9. dubna v Sokolnicích otestovali navržený most, který v létě sestaví v albánské vesnici Curraj Eperm. Statická zatěžovací zkouška měla odhalit možné chyby v konstrukci mostu, aby se eliminovaly komplikace při stavbě. Ty by se v Albánii hůře řešily. „ Podle propočtů by měl most unést hospodářská zvířata, ale výpočet je jedna věc a realita druhá," řekl vedoucí dobrovolnického projektu Jan Balák. Proto most otestovali tak, že přes něj několikrát přešel pětisetkilový kůň. Měřením zjistili, že se konstrukce prohnula o šest milimetrů, což je podle Baláka v normě. Poté most vyzkoušeli sami dobrovolníci, když se na něm i s koněm nechali vyfotit.Dobrovolnící na mostě pro Curraj Eperm

Obyvatelé Curraj Eperm dobrovolníky podporují. „ Založili spolek podobný tomu našemu. Jmenuje se Návrat domů do Curraj Eperm a všichni členové musí poskytnout osla na dopravu částí mostu a zásob," popsal Ponížil. Zatím tamní  obyvatelé přislíbili šestnáct oslů. „ Jeden osel unese přibližně osmdesát kilogramů, takže půjdeme minimálně nadvakrát," dodal mostař. Do vesnice se nedá dojet autem, a proto na tato zvířata dobrovolníci spoléhají.

Do projektu Albánské výzvy se přihlásilo více než sto osmdesát čtyři lidí z České republiky a dalších zemí. Do Albánie jich pojede kolem sto dvaceti. V tuto chvíli nábor organizátoři pozastavili. „ Dobrovolníky už nenabíráme, ale rádi je uvidíme na akcích, které budeme pořádat," vysvětlil Ponížil. Jednu z nich představuje varhanní koncert chystaný na 24. dubna. Na konec srpna pak plánují první ročník mezinárodního festivalu v Curraj Eperm.

Vesnice Curraj Eperm leží na severu Albánie a řeka Currajve ji rozděluje na severní a jižní část. Most, který tam stával dříve, strhla rozvodněná řeka před čtyřmi lety. Dnes je pro obyvatele jediným spojením pětadvacetimetrový brod. Jeho schůdnost závisí na počasí. Dobrovolníci z projektu Albánská výzva chtějí v Curraj Eperm kromě nového mostu postavit i fotovoltaickou elektrárnu a zavést do vesnice po patnácti letech opět elektřinu. V neposlední řadě hodlají vyznačit sto třicet kilometrů turistických tras a opravit jeden z chátrajících domů, který bude sloužit návštěvníkům vesnice jako základna.

Klíčová slova: Albánská výzva, dobrovolníci, Albánie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.