08.04.2015 16:28


Albánská výzva: Stovka dobrovolníků pojede v létě na konec světa

Autor: Štěpánková Natálie | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na severu Albánie je civilizací zapomenutá vesnice Curraj Eperm. Cesta tam trvá dva dny, zahrnuje plavbu parníkem, třináct kilometrů pěšky hornatým terénem a brodění přes řeku. Není tam zdroj elektřiny a ani obživy, místní pomalu odcházejí. Oblast ale vyniká krásnou a netknutou přírodou, jakou jinde v Evropě nenajdeme. O záchranu vesnice a propagaci této krajiny se v létě pokusí nadšenci z projektu Albánská výzva.

Česko/Albánie — Zachránit zapadlou vesnici Curraj Eperm na hornatém severu Albánie si vzalo za cíl sto dvacet dobrovolníků z Albánské výzvy. Vesnice je odříznuta od civilizace, nevede sem žádná dopravní komunikace, není tam zdroj elektřiny. Dobrovolníci do oblasti odjedou na léto a pokusí se některé její problémy vyřešit. S projektem přišel cestovatel a zakladatel  neziskové organizace Spolek pro povznesení údolí Curraj Eperm Jan Balák.

„Vesnice se nachází na půl cesty mezi třemi turisticky nejatraktivnějšími cíli severní Albánie – Kománskou přehradou, údolím Theth a údolím Valbona. Protože sem nevedou turistické značky, nikdo netuší, že existuje. Podle nás je škoda, aby tato vesnice osiřela, když má takový turistický potenciál. Proto jsme se rozhodli spustit projekt Albánská výzva,“ vysvětlit motivaci organizace Balák.

Pohled na vesnici Curraj Eperm. Autor: Spolek pro povznesení údolí Curraj Eperm

Do Albánie dobrovolníci odjedou v srpnu. Jsou rozděleni do čtrnácti pracovních týmů, jako jsou mostaři, energetici, zdravotníci, logistický tým a další. Většina účastníků je zapojená ve více týmech. Z velké části jde o studenty nebo čerstvé absolventy z Brna. Nejdříve budou stavět most přes řeku, která vesnici rozděluje. O původní most místní přišli při nedávných záplavách.

„Kolem mostu bude potřeba udělat spousta práce. Hlavně dopravit velké množství materiálu přímo na místo, o což se postará náš logistický tým. Jelikož do Curraj Eperm nevede žádná silnice, čeká nás dlouhý a náročný pochod, na němž nám s přepravou těžkých břemen budou pomáhat oslové od místních lidí,“ řekla dobrovolnice Nikola Světlíková a dodala, že most z několika ocelových nosníků je již cvičně smontován a ve čtvrtek jej čeká zátěžová zkouška v Sokolnicích u Brna.

Dalším krokem k záchraně vesnice je opětovné zavedení elektřiny. Namísto nefunkční hydroelektrárny spolek chystá fotovoltaickou elektrárnu. Elektřina je nezbytná pro další dílčí plány dobrovolníků, jako je oprava malého kostelíku nebo uspořádání festivalu. „Máme rozpočet na čtvrt milionu, to je na projekt takového rozsahu poměrně málo. Nevedeme žádné vládní ani jiné dotace. Projekt platíme pouze ze sponzorských darů účastníků, firem a fyzických osob. Pokud tolik peněz neseženeme, některé méně důležité projekty vynecháme. Hlavní je pro nás most a turistické značky,“ objasnil Balák.

Bez turistických značek je vesnici téměř nemožné najít, přitom se nachází mezi turisty navštěvovanými místy. V okolí jsou vysoké hory, krásná údolí, čisté řeky s přehradami nebo vodopády a také jeskynní komplexy. Mnoho z těchto míst stále nejsou turisticky probádané.Místní Albánec v doprovodu osla se brodí přes řeku. Ta má v některých obdobích hloubku až tři metry. Autor: Spolek pro povznesení údolí Curraj Eperm

Obdobný spolek jako v Česku založili i místní Albánci, kteří se na záchraně vesnice chtějí také podílet. Dobrovolníkům z Česka poskytnou zázemí a propůjčí jim osly, kteří jsou v hornaté a skalnaté oblasti jedinou možností přepravy nákladů. 

„Těším se, že poznám nové lidi a odvezu si cenné zážitky a zkušenosti. Člověk si také uvědomí, že pitná voda, elektřina nebo každodenní sprcha nejsou všude na světě samozřejmostí,“ vyjádřila se Světlíková.

Zájem lidí zúčastnit se Albánské výzvy jako dobrovolník byl tak velký, že organizace nábor pozastavila. Lze se zapsat jako náhradník, nebo přijet jako turista na vlastní pěst. „Lidé nám můžou napsat přes naše stránky, že přijedou jako turisté. Pokud budou mít zájem se zapojit mezi dobrovolníky, určitě pro ně nějaké pracovní zapojení najdeme. Práce bude dost,“ láká Balák, který chce projektem vytvořit komunitu dobrodružně založených lidí, kteří se do Curraj Eperm budou rádi vracet. 

Albánská republika leží na Balkánském poloostrově a patří mezi deset nejchudších zemí Evropy. Převládajícím náboženstvím je islám. Do roku 1990 v Albánii vládl tvrdý komunistický režim. Centrem země je metropole Tirana.

Klíčová slova: Albánie, Albánská výzva, Albanian Challenge, Jan Balák, dobrovolnictví, dobrodružství

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.