29.03.2015 20:20


Američtí vojáci dostali ve Vyškově české pivo

Autor: Turková Markéta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Americké vlajky. Úsměvy a mávání. Ve Vyškově vítají téměř sto sedmdesát vojáků. Američtí dragouni nocují v místních kasárnách před pokračováním cesty na základnu v Německu.  Při té příležitosti představují příchozím techniku. A dostávají pivo.  

Dědice (Vyškov) – Operace Dragoon Ride. Americký konvoj se vrací přes Českou republiku ze cvičení v Pobaltí na základnu v bavorském Vilsecku. V neděli ve tři hodiny odpoledne přijíždí část vojáků do Vyškova. „Vaše cesty? Lepší než jsem očekával,“ směje se John z Texasu. Ten se svými parťáky předvádí v dědických kasárnách obrněná vozidla. Následující den armáda pokračuje do Prahy, Českou republiku opustí na prvního apríla. 

Před třetí se ve Vyškově schází lidi, aby přivítali americké vojáky.  Češi si s sebou přinesli americké vlajky

S vlajkami a transparenty vítají Češi vojáky hned, jakmile do města přijíždí první část konvoje. "Vojáci, to je super!" křičí malý Michal. Vedle něj drží příznivci Američanů transparent Welcome Boys. Přívětivě naladěných lidí je ve Vyškově drtivá většina, deset odpůrců průjezdu odchází brzy. "Americké vrahy tady nechceme. Nejsem komunista. Ať do nás nerýpou ani z východu ani ze západu," sděluje před plakáty Go home, Yankees postarší muž. Své jméno říct nechce, protože mu za jeho postoje prý již někdo propíchal pneumatiky.

Odpůrci průvodu volali Go home, Yankees!   Americké vrahy tady nechceme, zné ze strany odpůrců

 Američtí vojáci oplácí pozdravy  Návštěvníci mohou vidět sedmatřicet obrněných vozidel.

Vstup do kasáren se návštěvníkům otevírá v pět hodin. Po příjezdu zpožděného druhého konvoje. "To je Stryker. Ideální na vaše české cesty," usmívá se americký voják. Lidé si mohou prohlédnout několik obrněných vozidel i zevnitř. Děti poskakují nahoře na střechách aut a vojáci je hlídají, aby nespadli. "Jasně, v České republice už jsem byl před dvěmi lety. V Praze. Je to tu moc hezké," říká John z Arizony. V ruce drží několik českých lahváčů. "Oh My God, too much! Nevím co s nimi budeme dělat," kroutí očima. Jeho parťák z Indiany české pivo ještě nikdy nepil, ale už se těší. Teď jich dostal prý čtyřicet.

Návštěvníci se fotí s americkými vojáky  Na české cesty je prý Stryker dobrý.

Tolik piva, že neví co s ním, směje se voják  Někteří vojáci jsou v armádě teprve půl roku.

Na akci vystupuje také zpěvák Zbyněk Horváth. S kytarou přehrává nejznámějšího skladby od Karla Kryla. "Pryč s bolševiky! Rusko nezažije demokracii, dokud se nezbaví Putina. Americkým cílem je demokracie a svoboda," hlásá do mikrofonu Horváth. Postávající okolo drží rozměrné vlajky a mávají s nimi do rytmu.

Zbyněk Horvát zpívá Krylovu Salome.   Američané šíří svobodu, zní v uších jejich příznivců.

         Do areálu kasáren dorazilo mnoho lidí.

I přes mírné přeháňky se v areálu dědických kasáren sešlo mnoho lidí. S vojáky si mohou povídat až do sedmé večer. "Taková příležitost se ti možná naskytne jen jednou za život," říká synovi muž v maskáčových kalhotech. Na druhý den vojáci prokačují v cestě. Spolu s konvojem z Náchoda a Pardubic se sejdou v Praze. Českou republiku opustí 1. dubna. 

Klíčová slova: americký konvoj, vojáci, technika, armáda, Dragoon ride

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.