10.05.2014 17:51


Animefest 2014: Brněnské výstaviště zaplavily postavy z japonských komiksů

Autor: Novotná Tereza | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Areál brněnského výstaviště plný lidí v kostýmech postav z japonských komiksů a animovaných filmů. Stánky s kočičími oušky, barevnými parukami a roztomilými šaty. Soutěže v cosplayích neboli kostýmech. Pro mnohé neznámé pojmy jako manga, anime, otaku a yokai. To je letošní ročník brněnského Animefestu, setkání fanoušků japonského komiksu a animovaného filmu.

Brno – První den Animefestu, tedy setkání fanoušků japonského komiksu neboli manga a animovaného filmu, takzvaného anime odstartoval včera na brněnském výstavišti. Areál výstaviště se naplnil návštěvníky v kostýmech jejich oblíbených hrdinů, případně se zde pohybovali lidé s oušky a ocásky, civilně oblečení návštěvníci byli v menšině. „Letos máme první tematický ročník zaměřený na yokaie, což jsou japonští démoni“, přiblížila organizátorka Kristýna Fousková.

I když hlavní program připravili organizátoři až na sobotu, ani v pátek neměli fanoušci anime a manga o zábavu nouzi. Zúčastnit se mohli například první festivalové soutěže Fest Dance. Soutěžící se zde utkali v předvádění choreografií ze svých oblíbených seriálů nebo tance na hudbu jihokorejských popových skupin. Méně odvážní návštěvníci podporovali tanečníky ze zaplněného hlediště. „Ve srovnání s loňským rokem se mi Animefest líbí asi stejně. Jenom jsem uvolněnější, protože už vím, co mohu čekat,“ přiznala návštěvnice Petra „Neko“ Valentová.

Organizátorka Animefestu pokrytá latexem. Foto: Tereza NovotnáDalším bodem programu byl i Latex workshop, na nějž upozorňovala organizátorka Kristýna Fousková, která se celý pátek pohybovala po výstavišti s tělem pokrytým modrým latexem. „Dneska večer tady máme už dva a půl tisíce návštěvníků a v pátek jich bývá většinou výrazně míň než v sobotu. Letos to tedy vypadá, že celkový počet bude hodně vysoký. Loni jsme měli necelých dva a půl tisíce návštěvníků za celý festival,“ informovala v organizačním shonu Fousková.

Kromě přednášek, promítání filmů a seriálů, workshopů a soutěží mohli návštěvníci také využít doprovodného programu. Například hledat v areálu Animefestu třináct úkolů a díky soutěži s názvem Jókaiská třináctka získat speciální sběratelské kartičky. Kromě toho se lidé mohli občerstvit u stánků s matcha čajem, což je zelený čaj rozemletý na drobný prášek. Velké množství stánků s módou, plakáty, doplňky ke kostýmům a plyšáky zase skýtalo příležitost sehnat vše, co by správný otaku, tedy nadšenec do anime či manga, mohl potřebovat.

Lidé neholdující nakupování si mohli krátit čas čekání na vytipovaný program hraním počítačových her. „V první chvíli jsem se lekla, kolik toho tady je. Když si ale člověk rozplánuje, co chce a nechce vidět, je příjemné, že nakonec vše stihne,“ sdělila své první dojmy z festivalu Jana Šodková alias Iharo, která letos zavítala na Animefest poprvé.

Animefest je v plném proudu, hlavní program připravili organizátoři na dnešek, ale ještě i zítra si přijdou fanoušci japonského komiksu a animovaného filmu na své. Jedním z hlavních lákadel sobotního programu je Cosplay soutěž, neboli soutěž kostýmů, ve kterých se lidé snaží vypadat co nejvíc jako určitá postava z anime nebo manga. Napodobují tedy i jejich chování a zvyky.

Animefest se letos odehrává po jedenácté, ale na výstavišti je až v posledních několika ročnících. „Animefest je od začátku prostě naše brněnská akce, na výstavišti se koná tři roky, předtím byl v centru města. Úplně první ročník byl v Artu, pak se postupně přidávala Scala, hotel Continental a další. Později jsme se tam už nevešli, a hlavně nám zavřeli Scalu, proto jsme se přesunuli na výstaviště,“ vysvětlila organizátorka Kristýna Fousková.

Klíčová slova: Animefest, Brno, výstaviště, anime, manga

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.