01.11.2014 18:48


Animované filmy, diskuze s filmovými odborníky i workshopy. To je Animotéka

Autor: Veronika Kovářová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Animované filmy z různých koutů světa s kterými se divák běžně v kině nesetká. To, že takzvané animáky nejsou rozhodně jen pohádky pro děti, se snaží ukázat organizátoři projektu Animotéka. Projekce v kině Scala však přináší mnohem víc.

Brno Animotéka je již třetím projektem, který vzešel ze spolupráce kina Scala a studentů filmové vědy na filosofické fakultě Masarykovy univerzity. Každé úterý organizuje skupina studentů promítání vybraného animovaného filmu či bloku filmů. „Animovanou tvorbu jsme vybrali z toho důvodu, protože jsme chtěli nějaké téma, které nám zastřeší celý cyklus, ale zároveň v něm bude možnost rozmanitých žánrů, stylů a formátů, “ říká vedoucí projektu Animotéka Andrea Stašková. „Diváci mají možnost poznat jinou tvář animovaných filmů, než jakou vídají v kinech běžně. Jen málo těch náročnějších animovaných filmů se totiž dostane do kin, a tomu bychom chtěli pomoci,“ dodává Stašková. Výběr konkrétních snímků byl pak podle Staškové poněkud náročným procesem. Záměrem organizátorů bylo vybrat zajímavé filmy tvořené různými technikami a v různých obdobích. Bylo však třeba čelit problémům dostupnosti některých zajímavých filmů a finanční náročnosti získání některých práv. Výsledný výběr vznikl tedy jako kompromis mezi požadavky a danými možnostmi.

Večery s Animotékou nejsou však pouhým promítáním animovaných filmů, pro diváky je vždy připraveno něco víc, ať už se jedná o debatu s filmovými odborníky či samotnými tvůrci či například tvůrčí workshopy, které probíhají po promítání. Divák má rovněž možnost setkat se s organizátory večera a zeptat se na to, co ho zajímá.

Přestože se jedná o projekt studentského kina, publikum netvoří pouze studenti. „Překvapivě sledujeme, že zhruba polovinu diváků tvoří lidé středního věku i starší. Liší se to projekci od projekce, protože úplně jinak složené publikum přiláká Tim Burton a Jiří Trnka,“ popisuje složení publika Stašková. Se zájmem ze strany diváků jsou organizátoři zatím spokojeni a spokojeni s Animotékou jsou rovněž diváci. „Na projekce Animotéky chodím ráda. Animáky pro dospělé mám ráda a moc si cením, kolik práce a času do toho organizátorky dávají,“ říká studentka Veronika Lengálová. Jako nejlepší pak hodnotí poslední z večerů, kde si na doprovodném workshopu mohla pomocí fotografií vyzkoušet rozpohybovat vlastní figurky vytvořené například z plastelíny.

Minulý týden se projekce přehouply do druhé poloviny, ve které diváky čeká spousta různorodých večerů. „Za tým můžu říct, že my se nejvíce těšíme na 11. listopadu, kdy se nám podařilo na Večer Jana Švankmajera pozvat Jaromíra Kallistu, producenta a Švankmajerovu pravou ruku. Promítneme krátký film Možnosti dialogu a pak delší Něco z Alenky, po kterém bude následovat debata mezi Jaromírem Kallistou a odborníkem na produkční kulturu Petrem Szczepanikem,“ odhaluje program jednoho z večerů Stašková. Další z akcí se bude konat výjimečně na Flédě, kde bude kapela Poletíme? křtít své nové album. Diváci se do konce roku mohou těšit na večer Karla Zemana, workshop animace s Františkem Topinkou a závěrečný večer, jehož program zatím nechtějí organizátoři odhalovat.

Klíčová slova: Animotéka, kino, Scala, film, animované filmy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.