20.05.2013 23:02


Anketa: Brněnští studenti humanitních oborů se nedostatku práce nebojí

Autor: Michal Dvořák | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Podle Evropského statistického úřadu se ekonomika České republiky již více než rok pohybuje v recesi. Firmy hlásí bankroty a nových míst je nedostatek. Mezi ohrožené skupiny při hledání práce patří mladí lidé ve věku osmnáct až dvacet pět let, kterým schází potřebné zkušenosti. Na to, jak vidí svoje vyhlídky na nalezení zaměstnání v oboru, odpovídali studenti humanitních oborů z Masarykovy univerzity.

Brno - Celková nezaměstnanost v České republice se podle Českého statistického úřadu v dubnu pohybovala pod osmi procenty, což stále spadá pod průměr Evropské unie. Podle Evropského statistického úřadu je u nás bez práce téměř dvacet procent mladých lidí do dvaceti pěti let. Přesto, že je ve většině evropských států situace na pracovním trhu ještě horší, je i u nás její stav alarmující.

„Situaci na trhu práce nelze hodnotit pozitivně. Více jak rok trvající hospodářská recese se negativně odráží v rekordním počtu nezaměstnaných a nízké tvorbě nových pracovních míst," uvedl analytik spořitelní a úvěrové společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák a dodal, že začátkem příštího roku můžeme očekávat nezaměstnanost vysoko nad osmi procenty.

 

 

Ondřej Barák, Foto: Michal Dvořák

 

Ondřej Barák, 22 let, anglický jazyk a německý jazyk, Znojmo

Jelikož neplánuji zůstávat po absolvování v České republice, tak se toho nebojím. Věřím, že v zahraničí si práci naleznu snáze. Přemýšlím o tom, že odjedu do některé ze severských zemí, třeba do Norska nebo do Dánska. Z toho, co jsem slyšel, je tam o vyučující cizího jazyka zájem. Plány mám tedy takové, že bych si dodělal potřebné pedagogické minimum, které je v té zemi potřebné a živil se jako učitel nebo jako překladatel.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kateřina Synková, Foto: Michal Dvořák

 

Kateřina Synková, 19 let, psychologie a sociologie, Vsetín

Rozhodně se nemůžu spoléhat na to, že po dokončení studia najdu práci v oboru. Jsem v prvním ročníků a zatím studuji především pro vlastní obohacení a ne pro to, abych se uplatnila na pracovním trhu.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Koňaříková, Foto: Michal Dvořák

 

Anna Koňaříková, 21 let, žurnalistika a psychologie, Brno

Díky tříměsíční praxi v médiích, kterou v oboru žurnalistika a mediální a komunikační studia máme, je větší šance, že naleznu práci v tomto odvětví. Nejsem si však jistá, jestli takovou práci vůbec chci. Jako dvouoborová studentka psychologie však nebudu mít po jejím dokončení možnost pracovat ve všech sférách. Láká mě třeba psychoterapie, ale to bych ještě musela absolvovat placený pětiletý výcvik nad rámec školního vzdělání.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evgeniya Kobzeva, Foto: Michal Dvořák

 

Evgenia Kobzeva, 23 let, japanistika, Brno

Toho, že bych práci v oboru nenalezla, se příliš neobávám. Myslím, že ovládat japonský jazyk je v České republice poměrně netradiční znalost a tak se konkurence moc nebojím. Mám nějakou představu o tom, jaká je situace na pracovním trhu a žádné problémy po dokončení studia nečekám.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Matěj Pospíchal, Foto: Michal Dvořák

 

Matěj Pospíchal, 21 let, politologie, Brno

Vím, že situace není růžová, ale strach nemám. Uplatnění naleznu například v marketingu, ve vládní sféře nebo třeba mohu zůstat na škole a dál vyučovat. Jestli se mi podaří dokončit školu, tak myslím, že práci najdu snadno. Čeho se ale nyní obávám je, že nesložím úspěšně zkoušku, na kterou se učím a celé moje plány budu muset přehodnotit. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klíčová slova: Brno, ekonomika, nezaměstnanost

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.