23.04.2019 16:40


Anketa: Budou studenti Masarykovy univerzity volit v eurovolbách?

Autor: Kamila Jablonická | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Do voleb do Evropského parlamentu zbývá měsíc. Voliči v Česku budou moct rozhodnout o příštím složení europarlamentu od pátku 24. května do soboty 25. května. Zeptali jsme se studentů Masarykovy univerzity, jestli půjdou letos volit.

 

Brno – Eurovolby se blíží. Většina kandidátů už uveřejnila svůj program, takže se lidé mohou začít rozhodovat, komu svůj hlas dají. Česká republika má tradičně nízkou volební účast v evropských volbách. Nejmarkantněji se to projevilo v roce 2014, kdy klesla voličská účast o deset procent. Přišlo pouze 18,2 procent oprávněných voličů. Loni spustila Evropská unie iniciativu Tentokrát budu volit, která má k volebním urnám přilákat mladší ročníky například prostřednictvím sociálních sítí. Podle oficiálních materiálů, které vydal Evropský parlament, je nejnižší volební účast právě mezi mladými voliči, ačkoli se právě lidé ve věkové kategorii mezi 18 a 24 lety staví k Evropské unii nejpozitivněji. Zeptali jsme se studentů Masarykovy univerzity, jestli půjdou v volbám a jestli mají jasno, koho budou volit. 

Tereza Kovácsová. Foto: Kamila Jablonická

 

Tereza Kovácsová, 23 let, studentka francouzštiny a angličtiny na pedagogické fakultě, Třebíč

Do Evropského parlamentu volit budu. Konkrétního kandidáta zatím vybraného nemám, ale už jsem se snažila zorientovat se ve stranách. Myslím, že jsou velmi důležité volby a lidé by v nich měli volit.

 

 

 

 

 

 

Jana Jedináková. Foto: Kamila Jablonická

 

  Jana Jedináková, 24 let, studentka italštiny na filozofické fakultě, Martin (Slovensko)

 Rozhodně se voleb zúčastním. Budu dokonce ve volební komisi. Ještě jsem se nerozhodla pro konkrétního kandidáta ani pro politickou stranu. Myslím, že jsou to důležité volby, jako každé jiné. Lidé můžou vyjádřit svůj názor, preference i postoj k věcem veřejného života. Jsme součástí Evropy a neměli bychom zanedbávat naše členství v Evropské unii. Měli bychom se o EU zajímat stejně jako se zajímáme o svoji republiku.

 

 

 

 

Jakub Šindelář. Foto: Kamila Jablonická

 

  Jakub Šindelář, 20 let, student bezpečnostních a strategických studií a mezinárodních vztahů na fakultě sociálních studií, Třebíč

Rozhodně ve volbách do Evropského parlamentu volit budu. Už jsem se díval na jednotlivé kandidáty, ale zatím jsem se nerozhodl. Odhaduju, že účast bude nízká, pravděpodobně ještě nižší než u regionálních voleb, což je opravdu tristní.

 

 

 

Šárka Maňáková. Foto: Kamila Jablonická

 

Šárka Maňáková, 21 let, studentka biologie a matematiky na přírodovědecké fakultě, Veselí nad Moravou

Od osmnácti let chodím pravidelně ke všem volbám – prezidentským, parlamentním, senátním i komunálním. Těchto voleb se ale účastnit nebudu. Připadá mi, že jsme o dění v europarlamentu málo informovaní, pokud si je cíleně sami nevyhledáme. Nemám na to čas, ani to v této chvíli není moje priorita.

 

 

 

 

 

 

 

 

Martin Trojan. Foto: Kamila Jablonická

 Martin Trojan, 21 let, student podnikové ekonomiky na ekonomicko-správní fakultě, Žďár nad Sázavou

 Ano, budu volit. Ještě kandidáta nemám. Většinou se rozhoduju poté, co si přečtu jejich programy, takže to chvíli zabere. Jsou to samozřejmě důležité volby. V těchto volbách moc nevolí lidé, kteří volí normálně. Často se   zapomíná, že máme možnost spolurozhodovat o věcech, které se nás pak   opravdu týkají.


  

Do Evropského parlamentu bude kandidovat i jeden ze studentů Masarykovy univerzity. Rozhovor s ním najdete zde

Klíčová slova: Volby, Evropský parlament, Anketa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.