14.05.2014 09:34


Anketa: Často cestují do zahraničí, proto chtějí euro

Autor: Hejl Jan | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční už za dva týdny. V předvolebních debatách se často skloňuje otázka, jestli by měla Česká republika přijmout euro. ODS si dokonce ze zachování koruny udělala hlavní volební trhák.

Brno – Česká republika se při vstupu do Evropské unie zavázala, že přijme společnou měnu euro. Její zavedení by způsobilo změny. Jestli to je správný krok, se nemůžou shodnout ekonomové ani politikové.         

Robin Šemotl. Foto: Jan Hejl

 

 

 

Robin Šemotl, 21 let, student, Mariánské Lázně

Kvůli cestování a nákupům v zahraničí by určitě bylo pohodlné zavést euro co nejdříve. Je ale důležité myslet na státní ekonomiku. Myslím si, že by byla takovým krokem dost otřesená. Navíc bychom ztratili další část ekonomické nezávislosti a korunu jako nástroj regulace mezinárodního obchodu. Jen se bojím, že ten správný moment, kdy si to bude moci ekonomika dovolit, hned tak nepřijde.

 

 

 

 

Vojtěch Dostál. Foto: Jan Hejl

 

 

 

Vojtěch Dostál, 23 let, student, Praha

Na zavedení eura nemám jasný názor. Líbilo by se mi, kdybych nemusel měnit peníze, když jedu do zahraničí. Kdybychom ale přestoupili na euro, možná by se zdražily běžné věci, což by dobré rozhodně nebylo. Myslím si, že jednou evropskou měnou stejně platit budeme. Rozhodně mě to nebude nějak extrémně vadit a spíš se na nové bankovky těším.

 

 

 

 

Jan Jurák. Foto: Jan Hejl

 

 

 

Jan Jurák, 21 let, student, Slavkov u Brna

Jelikož nejsem ekonom, nedokážu objektivně zhodnotit přínosy a zápory zavedení eura pro naše hospodářství. Z informací, které mám, bych se spíš přikláněl k zachování koruny. Na druhou stranu si myslím, že jsme jednou členy Evropské unie, a proto bychom měli platit eurem. Zavázali jsme se k tomu při vstupu.

 

 

 

 

Jakub Mácha. Foto: Jan Hejl

 

 

 

Jakub Mácha, 21 let, student, Nový Jičín

Jsem pro zavedení eura. Osobně ocením hlavně praktické hledisko. V peněžence se mi nebudou při cestování hromadit jednotlivé měny. Na koruně nijak nelpím, byť mi možná trochu budou chybět naše výtvarně lehce psychedelické bankovky.

 

 

 

 

 

Helena Pokorná. Foto: Jan Hejl

 

 

 

Helena Pokorná, 52 let, učitelka, Brno

Euro v České republice bych ocenila. Často jezdím do zahraničí a neustálé vyměňování peněz mě otravuje. Nemluvě o tom, že se kurz koruny často mění a někdy to pro Čechy rozhodně není výhodné. Kdybychom euro měli, Česká národní banka by už nemohla uměle ovlivňovat kurz koruny, jak to udělala nedávno. To by bylo pozitivní.  

 

Klíčová slova: euro, anketa, koruna, volby

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.