31.03.2013 15:22


Anketa: Co si lidé myslí o soukromých vysokých školách

Autor: Adéla Vaverová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Studium na vysoké škole se stává životní zkušeností pro stále více lidí. V důsledku toho narůstá i počet samotných vysokoškolských institucí – a to zejména těch soukromých. Stisk zajímalo, jak lidé na soukromé vysoké školy pohlížejí.

Praha – Spolu s větším počtem vysokých škol pochopitelně narůstá i množství studentů. Ovšem zatímco na veřejných vysokých školách se počet studentů ani ne zdvojnásobil, soukromé vysoké školy zaznamenaly nárůst téměř osmadvacetinásobný. Zjišťovali jsme, co si lidé o tomto trendu myslí a jak se staví k samotnému soukromému vysokému školství.

 

Roman Augusta, 43 let, živnostník, Liberec

Myslím si, že rozdíl mezi soukromými a vysokými školami je v kvalitě i obtížnosti markantní. Ať už u přijímacích zkoušek nebo při studiu samotném. Je docela smutné, že ačkoliv si studenti školu platí, a ne zrovna malými částkami, většinou nedosáhnou takových vědomostí jako na škole veřejné.

Hana Havlištová, 39 let, obchodní ředitelka, Brno

Nechci nějakým způsobem hanit soukromé školy, ale myslím si, že ti lepší studenti jdou na školu veřejnou. Logicky – proč by také chodili na soukromou, když tu by si museli platit? Ti, kteří nedosáhnou na veřejnou a mají dostatek financí, zkusí soukromou. Většinou nejsou řekněme studijní typy, proto se dost často obhajují a dušují, že ta škola fakt není zadarmo. Ano, občas nějakou tu zkoušku opakují, ale stejně ji ve finále dostanou, protože co si budeme povídat, jsou to peníze studentů, z kterých škola žije.

Martin Janisch, 32 let, lektor angličtiny, Jihlava

Při své práci jsem se setkal s pár studenty soukromých vysokých škol a studium si vždy chválili. Většina z nich studovala školu dálkově při zaměstnání, takže zároveň se studiem získávali i hodnotnou praxi, která dle mého názoru většině absolventů veřejných škol schází. Hodně z nich oceňovalo také to, že se ve škole setkají s mnoha zajímavými lidmi, například s různými úspěšnými manažery, kteří si dodělávají při práci vysokou. Studenti tvrdili, že takto přes školu získávají spousty cenných kontaktů.

Jiří Gross, 24 let, student práv, Praha

Dovolím si tvrdit, že kvalita soukromé školy a veřejné je neporovnatelná. Ze svého okolí mám srovnání soukromé školy a jedné z předních českých univerzit. Dalo by se to shrnout asi tak, že státnice na soukromé škole se dají přirovnat asi k jedné zkoušce na univerzitě. Jistě ale záleží vždy na konkrétních školách, ať už soukromých nebo veřejných. Myslím si, že ani některé veřejné vysoké školy nedosahují optimální úrovně.

Viktorie Řánková, 21 let, studentka ekonomie, Praha

Já sama soukromou vysokou školu studuji a jsem spokojená. Vím, že většina lidí si myslí, že je to zaplacený titul. A skutečně mohu potvrdit, že do prvního ročníku tyto školy přijímají téměř všechny zájemce. Ovšem ne zdaleka všichni projdou do dalších semestrů. Když jsem nastupovala, bylo nás ve skupině sedmdesát a teď na konci druháku je nás asi pětadvacet.

Ludmila Vaňková, 71 let, důchodkyně, Žďár nad Sázavou

Soukromé školy vysokoškolské vzdělání poněkud degradují. Takhle si titul vážně může koupit téměř každý, ale vysoká škola prostě není pro každého. Dle mého názoru by se počet škol a hlavně studentů měl omezit, potom by studovali opravdu jen ti nejlepší.

Klíčová slova: Vysoké školy, soukromé vysoké školy, veřejné vysoké školy

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.