18.04.2013 16:15


Anketa: Internetové portály s nabídkami brigád jsou pro studenty ztráta času

Autor: Kristýna Kolibová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Studentská léta se mají užít, ale kde na to vzít peníze? Je lepší hledat brigády na portálech, které jsou plné nabídek na práci, nebo aktivně pátrat v oblastech, které nás baví? Být plavčík, recepční, prodávat v obchodu s oblečením nebo roznášet letáky? Studenti brněnských vysokých škol mají jasno – hlavně se nepředřít.

Brno – Majáles, Čarodějáles, Setkání/Encounter, JazzFest, Festival Youth for You(th) a mnoho dalších kulturních událostí zaplavily Brno. Studenti mají sice na většinu akcí slevu, ale ani tak nejde o levnou záležitost. Kdo se chce bavit, musí chodit na brigády. Jaké jsou tipy na přivýdělek od studentů z různých fakult Masarykovy a Mendelovy univerzity?

Martina Jašková odpovídala na Moravském náměstí. Foto: Kristýna KolibováMartina Jašková, 20 let, Filozofická fakulta, Olomouc

Minulé prázdniny pro mě nebylo snadné najít brigádu. Jednoduše jsem vytiskla své životopisy a šla je rozdávat po prodejnách v olomoucké Olympii. Ozvali se mi z jednoho obchodu s oblečením, kam jsem taky nastoupila. Myslím, že situace se od minulého roku příliš nezměnila. Doporučuji chodit a ptát se, kde se dá. S internetovými portály nemám moc dobré zkušenosti, ale nepopírám, že se na nich dá najít i dobré místo. Mně se buď nepodařilo vyprofilovat vhodnou pracovní pozici, nebo jsem našla spousty podvodných odkazů na takzvané letadlové společnosti, které nabírají nové členy jen za účelem lovení dalších a dalších jedinců.

 

 

Veronika Rousová odpovídala u tělocvičny Pod Hradem. Foto: Kristýna KolibováVeronika Rousová, 20 let, Fakulta sportovních studií, Brno

Nejlepší letní brigáda je dělat plavčíka na koupališti. Jste pořád na slunci a u vody. Další výborná práce pro studenty je například na dětském táboře nebo jako animátor aktivit u moře. Rozhodně není fajn být zavřený někde v kanceláři. Nedoporučuji portály, kde nabízí brigády a dlouhodobější práce. Lepší je posílat životopisy cílovým firmám či agenturám. Přínosná je práce v zahraničí. Tu bych brala skoro jakoukoliv, ale je náročné ji najít. Je potřeba aktivně vyhledávat pracovní nabídky, které nás zajímají, protože samy nás neosloví.

 

 

 

Radek Luštický odpovídal před fakultou sociálních studií. Foto: Kristýna Kolibová

Radek Luštický, 22 let, Fakulta sociálních studií, Český Krumlov

Můj tip na dobrou brigádu není na práci přes prázdniny, ale najít si flexibilní práci při studiu. Pracuji na recepci ve čtyřhvězdičkovém hotelu na směny. Nespornou výhodou je fakt, že mě tato práce uživí, a tak nemusím sahat do rezerv. Kombinuji studium, práci a volno tak, že se nepředřu, ale zase se nemusím omezovat v životním stylu. Recepčního si lidé představují často jen jako vydavatele klíčů, je to ale omyl. Jako recepční menšího hotelu vyřizuji i rezervace ubytování, platby hostů a jejich různé požadavky, fakturace provizí, komunikaci s cizineckou policí a Českým statistickým úřadem. O zprostředkování práce přes internetové portály si nemyslím nic dobrého. Podle mé zkušenosti je vždy lepší kontaktovat potenciální zaměstnavatele přímo s životopisem. Uveřejnění pracovní pozice na internetu je už zoufalým pokusem doplnit místo, které nikdo nechce.

 

Alena Kovářová odpovídala na zastávce Václavská. Foto: Kristýna KolibováAlena Kovářová, 22 let, Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií, Kuřim

Doporučila bych práci recepční, sekretářky, práci v internetovém obchodě nebo obsluhu v restauračním zařízení. Pro hezké vysoké holky bych viděla práci hostesky, pro kluky práci spíše technického rázu. Může-li student využít svých znalostí ze studia i v rámci brigády, je to značka ideál. I když by měl dělat vrátného, je fajn být v oblasti, která bude jeho budoucím povoláním. Na portálech jsem většinou nebyla příliš úspěšná. Člověku se vůbec nedostane odpovědi nebo jsou nabídky podivné. Nejčastější nabídkou jsou call centra a já jsem odjakživa věděla, že to spolu s prací ve fastfoodech dělat nechci. Nakonec jsem díky známosti roznášela letáky pro jednu firmu. Roznášení letáků není žádná sláva, ale díky tomu jsem pak ve firmě získala lepší místo. Výhodou mé práce je to, že spolupracuji s kolektivem studentů vysokých škol. Vždy si dokážeme rozdělit směny, aby nám to vyhovovalo a nebránilo ve studiu a dalších aktivitách.

 

Martin Tuma odpovídal na sídlišti v Řečkovicích. Foto: Kristýna Kolibová

Martin Tuma, 22 let, Fakulta informatiky, Jihlava

Jednorázové brigády či práce mimo zájem studentů z nich dělají žoldáky. Někdo si je najme, oni pracují s pocitem, už aby byl konec, a jdou s penězi domů. Z práce kolikrát není žádný osobní užitek, potěšení, ani žádná přidaná hodnota. Podle mě je ideální práce taková, která je studentům blízká a baví je. Peníze jsou potřeba, ale rozhodně by měl každý získat z dané práce i něco do života. Mé doporučení tedy je, hledá-li student brigádu nárazově na pár dní nebo týdnů, tak je jedno, kde a co bude dělat. Za pár dnů se toho stejně moc nenaučí. Pakliže se ale chce vzdělávat i při práci, ať hledá na odborných portálech zaměřených na jeho oblast zájmu. Obecně na portálech, kde jsou pracovní nabídky, student nenajde brigádu, kde by se rád profiloval. Nabídka prací není tak pestrá jako na zaměřeném serveru.

Klíčová slova: Brigáda, studenti, Brno, internetové portály

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.