03.03.2015 20:02


Anketa: Jak pracuje brněnský magistrát?

Autor: Kubala Radek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Od října loňského roku funguje na brněnském magistrátě nová koalice ve složení ANO 2011, Žít Brno, Strana Zelených a KDU-ČSL. Jak dosavadní působení hodnotí politolog, novináři nebo zástupkyně občanské společnosti? "Několik měsíců je krátká doba na to, aby se něco na komunální úrovni ukázalo," tvrdí politolog Stanislav Balík.

Stanislav Balík, 37 let, Brno, vedoucí katedry politologie, Masarykova univerzita 

 Spíš je vidět snaha dělat věci jinak, než se dělaly dřív, často i za cenu vlastního sebezapření. Například KDU-ČSL je nejdéle vládnoucí stranou, za posledních dvacet pět let byla jenom čtyři roky v opozici. Strana Zelených se také podílela na první Onderkově radě. Spoustu věcí, které teď kritizují, v letech 2006 až 2010 pomáhali zavádět. Zdá se, že tou nejviditelnější stranou koalice je Žít Brno. ANO 2011 je na brněnské úrovni totálně neviditelné a ostatní strany příliš vidět nejsou.

Brněnská koalice je u moci teprve krátce.

 

Vratislav Dostál, 39 let, Brno, novinář, Deník Referendum

 Brněnskou koalici zatím hodnotím kladně. O víkendu jsme na sjezdu hnutí ANO 2011 dělali rozhovor s primátorem Vokřálem, který si spolupráci pochvaluje. Pokud jsem zaslechl nějakou kritiku, tak směřovala spíš na KDU-ČSL. I z ohlasů lidí z Žít Brno vím, že to zatím funguje dobře.

 

Lukáš Valášek, 26 let, Brno, novinář, Mladá Fronta Dnes

 I když celek působil po podpisu koaliční dohody poněkud nesourodě, až na drobnější nedorozumění drží pohromadě. Nad rozdílnými výkony jednotlivých radních ční primátor Petr Vokřál, kterého chválí dokonce i opozice z řad ČSSD, byť ji nominant ANO volební výhrou připravil o moc. Na hodnocení plnění volebních slibů je zatím poměrně brzo. Některé věci ale výměna vedení města už rozpohybovala. Hýbe se záležitost koupě německého podílu ve Veletrzích Brno, která se za primátora Romana Onderky bez výsledku táhla od roku 2012. Koalice také odvolala kontroverzní šéfku Turistického informačního centra Petru Kačírkovou. Hodně rozruchu mezi Brňany způsobilo nečekané pozastavení privatizace obecních bytů, které na zastupitelstvo dokonce přivedlo protestující. Jako novinář hodnotím pozitivně otevřenější přístup vedení města ke zveřejňování informací a probírání svých kroků s médii i Brňany.

Petra Havlíková, 27 let , Brno, koordinátorka programu Ženská práva jsou lidská práva, Nesehnutí

Nové složení radnice hodnotím zatím velmi kladně, i když je stále na začáteku cesty, na které jim musím držet palce a počkat, jak se vše vyvine. Líbí se mi, jak se racionálně postavili k zrušení aktualizace územního plánu, že aktivně zlepšují veřejná prostranství či uspořádali sbírku věcí pro Ukrajinu. Také oceňuji přidání peněz do dotačního programu pro kulturu. Brno má však velká témata a výzvy teprve před sebou, ať už se jedná o stavbu Janáčkova kulturního centra či novou podobu nádraží. Musíme si teprve počkat, jak se vše bude vyvíjet.

Klíčová slova: Brno, magistrát

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.