12.03.2013 15:00


Anketa: Jak se dotkne studentů zrušení slev na jízdném

Autor: Zuzana Tomášková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Před dvěma týdny proběhla médii informace o chystané změně dotování jízdného autobusové a vlakové dopravy pro studenty. Po zrušení slev pro seniory se tak dostala na řadu i tato věková skupina. Pokud poslanci zákon schválí, jen na stokilometrové trase Zlín – Brno se kvůli úsporám Ministerstva dopravy může zdražit jízdné zhruba o dvě stě třicet korun měsíčně. Co na plánové zrušení slev na jízdném říkají přímo studenti?

Brno – Ministerstvo dopravy chce zrušit dotování jízdného pro studenty ve vlacích a autobusech. Dosud dopravci studentům slevují čtvrtinu z plné ceny, cenový rozdíl jim pak vyplatí Ministerstvo dopravy. Od července však může být všechno jinak. Schválení nového zákona totiž podle propočtů ušetří na státních výdajích zhruba dvě stě milionů korun. Pokud návrh projde, zůstane jen na rozhodnutí samotných dopravců, zda slevy studentům ponechají. Jak se zrušení slev na jízdném dotkne samotných studentů a jaký mají na šetření ze strany státu názor?

 

Tereza Maková, 26 let, studentka psychologie, Brno

Jelikož mi už bylo šestadvacet let, zrušení slev na jízdném by mě nijak neovlivnilo. Ale myslím si, že vůči studentům to není příjemný krok. Je to snaha šetřit tam, kde by se nemělo. Dopravci se podle mě přesto budou snažit nějaké slevy zachovat, i kdyby je měli dotovat ze svého.

 

 

 

 

Róbert Fapšo, 24 let, student všeobecného lékařství, Brno

Myslím si, že by to bylo vůči mladým lidem zlé, kdyby se stát rozhodl přestat jízdné dotovat. Především vůči těm, kteří nemají tolik peněz a cestují domů pravidelně. Mě se to dotkne spíše okrajově, protože jezdím hlavně vlakem.

 

 

 

 

Petra Vilímková, 23 let, studentka personálního managementu, Brno

Mě by se zrušení slev na jízdném více méně nedotklo, protože domů moc nejezdím. A když jedu, hledám si spolujízdu přes Jízdomat. Myslím si, že změna by vedla k tomu, že by studenti více jezdili autem. Každopádně slevy pro studenty jsou obecně v Česku oproti Slovensku dosti malé.

 

 

 

Jakub Zezula, 23 let, student filozofie, Brno

Zrušení slev na jízdném by se mě samozřejmě dotklo, protože studentské slevy obecně využívám především v kultuře a dopravě. Přestože nemusím cestovat daleko, zdražení bych určitě pocítil.

 

 

 

 

Zuzana Havranová, 21 let, studentka finanční a pojistné matematiky, Brno

Tyto slevy momentálně nevyužívám, cestuji vlakem přes službu Junior 26 mé pojišťovny. Slevy by se ale určitě rušit neměly. Ke studentům a jejich rodičům mi to nepřijde moc fér.

 

 

Klíčová slova: jízdné, studenti, slevy, ministerstvo dopravy

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.