19.05.2012 09:04


Anketa: Jak vnímáte možnost zavedení spotřební daně na víno?

Autor: Jakub Fajnor | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Nezvykle nízké teploty škodí vinné révě na jihu Moravy. Dlouhodobé starosti pěstitelům však v dnešních dnech dělá spíše opatření ministerstva financí týkající se zdanění výnosů z prodeje vína. Jak vidí budoucnost vinných produktů obyvatelé a pracovníci vinoték v Brně?

Brno Teploty pod bodem mrazu v noci ze čtvrtka na pátek zlikvidovaly část úrody jihomoravských vinařů. Kromě špatných klimatických podmínek však trápí v posledních měsících vinaře plánovaná spotřební daň na víno. Dosavadním úspěchem vinařů se stalo alespoň odsunutí opatření na rok 2014. O pozdějším zavedení rozhodlo ministerstvo financí. Vinaři přesto spokojení nejsou, daň nechtějí vůbec. Obyvatelé Brna a pracovníci vinoték v brněnském centru vyjádřili svůj názor na možnost zavedení spotřební daně na víno.

 

Dagmar Prchalová. Foto: Jakub Fajnor

 

 

 

Dagmar Prchalová, 43 let, pracovnice vinotéky Kamenný džbán, Brno

Nejsme rádi, že se tady bude platit daň, protože se bude všechno zdražovat a doplatíme na to. Dotkne se mě to i osobně, protože víno hodně kupujeme a pijeme.

 

 

 

 

Slavomír Haladěj. Foto: Jakub Fajnor

 

 

Slavomír Haladěj, 23 let, student ekonomie a hospodářské politiky, Liptovský Mikuláš

Překvapilo mě, že spotřební daň není vůbec zavedená. Ale myslím, že je to dobrá věc. Je potřeba zvýšit příjmy kvůli deficitu v rozpočtu. Alkohol je věc, kterou mnoho lidí spotřebovává. Takže by z toho mohly být dobré a spravedlivé příjmy. Osobně mně to příliš nezasáhne, protože moc často nepiji.

 

 

 

 

Zdena Rechová. Foto: Jakub Fajnor

 

 

Zdena Rechová, 53 let, majitelka vinného sklípku Vinárium, Brno

Probírali jsme to s vinaři, kteří mi vozí víno. Samozřejmě se jim to nelíbí. A nelíbí se to ani mně, protože se od toho odvíjí spousta věcí. Zdraží se to možná o tolik, že lidi přestanou úplně pít víno. I když se totiž zdraží maličko, všechny výdaje kolem se zvýší taky. Víno je podle mě ušlechtilá zábava. Lidé se ho naučili pít, rozeznávat odrůdy. Když se ale zdraží, vrátí se ke krabicovým vínům za patnáct korun.

 

 

 

 

Martina Krupková. Foto: Jakub Fajnor

 

 

 

Martina Krupková, 25 let, studentka Veterinární univerzity, Brno

Mě přímo toto opatření nezasáhne, protože neprodávám víno, ale nesouhlasím se spotřební daní. Víno bude dražší a maloobchodníkům by to uškodilo. Nevyplatilo by se jim to, museli by zavírat, snížila by se konkurence a zákazníci vinoték by neměli příliš velký výběr, kde víno nakoupit.

 

 

 

 

Jakub Vlček. Foto: Jakub Fajnor

 

 

 

Jakub Vlček, 21 let, provozovatel vinotéky VaseVino.eu, Brno

Spotřební daň na víno je blbost. Stát se snaží zpoplatnit něco, co funguje. Spotřeba vína roste, tak ho zdaní, aby se dostaly do státní kasy peníze. Snažíme se jen dělat větší a větší zisky místo toho, abychom se snažili naši spotřebu nějakým způsobem snížit.

 

 

 

 

Václav Vaverka. Foto: Jakub Fajnor

 

 

 

Václav Vaverka, 66 let, důchodce, Brno

Já se spotřební daní na víno souhlasím. Bude kvůli ní tak velký rozdíl cenově? Pět korun na litr není taková velká tragédie. Problém by to pro vinaře asi částečně byl, ale jestli je to zavedené například v okolních státech, nevím proč by v Česku měla být výjimka.

 

 

 

 

Jarmila Finsterlová. Foto: Jakub Fajnor

 

 

 

Jarmila Finsterlová, 35 let, pracovnice vinotéky Moravská banka vín, Brno

Myslím si, že lidé budou pít víno pořád, i kdyby to bylo o deset korun na litr dražší. Těžko říct, kolik peněz z daně skončí tam, kde má. Kdyby je dostali vinaři, tak by jim to určitě pomohlo, ale bojím se, že u nich neskončí.

 

 

 

Klíčová slova: vinná réva, spotřební daň, vinotéky, mráz, vinaři

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.