17.05.2013 18:24


Anketa: Karta je pro studenty pohodlnější než hotovost

Autor: Anna Barochová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

BRNO/PRAHA – Platební karty jsou fenoménem naší doby, bezhotovostní operace vládnou. V Čechách však ne. Češi zdaleka nevyužívají karty tolik, kolik by měli, jak vyplývá z průzkumu společnosti Visa Europe, který mapoval české prostředí. Zjistilo se, že lidé nedůvěřují především bankomatům a internetového bankovnictví se bojí kvůli hackerům. Jak je to však se studenty - nakolik využívají svou platební kartu, jestli platí přes internet či bezhotovostně a v čem vidí největší problémy placení kartou?

Anna Géringová, foto: Anna Barochová Anna Géringová, 21 let, Pedagogická fakulta, UJEP, Ústí nad Labem

Raději předem vyberu z bankomatu, ale samozřejmě se stává, že někde kartou zaplatit musím. Přes internet platit můžu, ale moc to nevyužívám, takže to nejspíš zruším. Většinou stejně z internetu nakupuji na dobírku. Bezkontaktní kartu nemám a ani nevím, že banka tuto možnost nabízí.

Vadí mi přeposílání peněz, když nad nimi nemám dohled.

 

 

 

 

Tomáš Kolařík, foto: Anna BarochováTomáš Kolařík, 21 let, Fakulta elektrotechnická, ČVUT, Praha

Raději zaplatím kartou, abych nemusel hledat bankomat, a peníze rovnou vybírám po větších částkách. Kartou platím i přes internet, ale pouze tam, kde nelze platit jinak (PayPal). Bezkontaktní kartu nemám, protože je za poplatek a nevyužil bych ji.

Největší překážky placení kartou vidím v poplatcích a ve vedení „dalšího“ účtu.

 

 

 

Lucie Kyselová, foto: ze sbírky Lucie Kyselové (autor: Nikola Rampasová) Lucie Kyselová, 21 let, Fakulta provozně ekonomická, ČZU, Praha

Je mi to jedno, ale platba kartou má v sobě tu výhodu, že nemusím s sebou tahat peníze v bankovkách a v mincích. Přes internet platím, protože je to pohodlné a jednoduché řešení nákupů. Dokonce mám i bezkontaktní kartu a využívám ji nejčastěji na nákup potravin a při placení malých částek.

Největší nedostatky vidím v tom, že v některých prodejnách nepřijímají všechny typy karet a některé terminály tak odmítnou platbu uskutečnit. To je nepříjemné.

 

 

 

Petr Kosík, foto: ze sbírky Petra KosíkaPetr Kosík, 21 let, Filozofická fakulta, UK, Praha

Pokud nemám k dispozici hotovost, platím kartou. Z bankomatu v těchto situacích nevybírám, a to i proto, že se obvykle v těsné blízkosti obchodu žádný nenachází. Přes internet jsem už také několikrát platil. Bezkontaktní placení nemám, upřímně, o takovémto druhu karty slyším poprvé.

Nedostatky placení kartou spatřuji pouze v situacích, kdy si jejím prostřednictvím objednávám něco přes internet. Musím totiž poté ověřovat, zda byla daný obnos na účet prodejce skutečně zaslán. Navíc zde může být prodleva, než se částka odeslaná z mého účtu připíše na účet prodejce.

 

 

 

František Zelenka, foto: ze sbírky Františka ZelenkyFrantišek Zelenka, Přírodovědecká fakulta, MU, Brno

Platím jen kartou. Je to pohodlnější a nemusím čekat frontu u bankomatu. Další výhodou je, že když mi ukradnou kartu, nemůžu o nic přijít, protože neznají pin, ale když mi ukradnou hotovost, peníze ztratím okamžitě. Přes internet však neplatím, protože stále nevěřím jak internetovým obchodům, tak dopravcům. Platím vše dobírkou až po kontrole zboží. Bezkontaktní placení kartou nemám.

Za hlavní nedostatky považují delší čas strávený u pokladny, protože placení přes terminál trvá déle. Zároveň v mnoha malých obchodech, restauracích a barech ani terminály nemají.

 

 

 

 

Klára Harazinová, foto: Anna Barochová Klára Harazinová, Fakulta veterinárního lékařství, VFU, Brno

Platím raději v hotovosti, protože jsem se tak naučila od rodičů. Osobně příliš nevěřím přístrojům a imaginární bezhotovostní měně. Přes internet jsem ještě neplatila. Mám internetové bankovnictví, ale nemám zaktivované autorizační zprávy, tudíž nemohu platbu odeslat. Kartu s bezkontaktním placením nemám.

Nenapadají mně žádné překážky při placení kartou. Věřím, že je to ideální věc, ale nerada měním zaběhnuté stereotypy, a tak je nevyužívám.   

Klíčová slova: anketa, platební karty, bezhotovostní operace

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.