09.10.2011 19:17


Anketa: Naučí česká verze iTunes studenty za hudbu platit?

Autor: Lukáš Bartík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Internetový iTunes app store se stal ve světě senzací v legální distribuci hudby. Za osm let existence tohoto internetového obchodu si jeho prostřednictvím uživatelé stáhli až patnáct miliard skladeb. Český zákazník si ovšem na využívání tohoto internetového obchodu musel počkat až do 29. září 2011, kdy společnost Apple spustila českou verzi iTunes.

Už od dob kompaktních disků se ve světě šířilo nelegální sdílení hudby, což v době rozvoje internetu ještě usnadnila její digitalizace. Situaci částečně zvrátil právě nástup iTunes, který naučil mladou generaci, především ve Spojených státech, za hudbu opět platit. Proto je na snadě otázka, jestli se po spuštění české modifikace iTunes něco změní také v přístupu českých studentů ke stahování hudby?

 

Jan M., 19 let, student gymnázia Lesní čtvrť, Zlín

Dřív jsem normálně stahoval hudbu nelegálně. Byla to ta nejsnazší možnost. Myslím si ale, že se za hudbu musí platit. Přes iTunes už jsem si koupil album od Beyonce a určitě si brzy zase něco koupím.

 

Kamil R., 24 let, student Fakulty informatiky, Brno

Přemýšlel jsem, že bych si přes iTunes něco stáhnul. Když si ale vezmu, že je stahování účtováno v eurech, tak je to špatně. Na jedné písničce tak zaplatíš o dest korun víc, než kdyby to bylo v dolarech.

 

Ondřej K., 19. let, student gymnázia Rožnov pod Radhoštěm, Rožnov pod Radhoštěm

Rozhodovat se budu podle toho, jaké ceny zavedou v ČR. Pokud budou rozumné, tak proč nestahovat legálně? Nakupování  aplikací je normální věc, tak nevidím důvod, proč by se normální věcí nestal i nákup hudby z AppStore.

 

Michal K., 24 let, student Fakulty informatiky, Brno

Nemám rád Apple a iTunes ještě míň. Takže se v mém přístupu nezmění nic. Můj přístup změnil MusicJet, což je taky nově spuštěná legální služba, která tedy z principu nenabízí takové možnosti a pochopitelně není ani pro iOS (mobilní operační systém společnosti Apple, pozn. autora).

 

Jakub S. 20 let, student Fakulty sociálních studií, České Budějovice

Můj přístup se nijak nezmění.  Pokud vím, tak když si člověk hudbu koupí přes iTunes, může ji poslouchat jen přes „applácká“ zařízení. Já žádné takové nevlastním a ani si ho pořizovat nechystám. Spíš bych ocenil, kdyby se rozmohla distribuce hudby v podobě, jakou teď představila Vypsaná fixa při vydání svého nového alba. Jednoduše si album stáhnu přes internet a zpětně pak pomocí SMS pošlu dobrovolný příspěvek.

 

David M., 22 let, student Fakulty informatiky, Košice

Osobně budu pokračovat ve stahování hudby jako do teď. Zaprvé používat iTunes na Windows se mi nelíbí, zadruhé jsem student a nemám peníze nazbyt. Příznám se ale, že za pár roků, až budu pracovat a budu mít Mac (notebook od společnosti Apple, pozn. autora), tak možná přejdu k iTunes. Je to totiž dobrý a jednoduchý systém.

Klíčová slova: hudba, anketa, iTunes

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.