25.11.2014 07:46


Anketa: Obdarovat o Vánocích blízké penězi, nebo dárkem?

Autor: Aneta Přadková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Vánoce budou až za měsíc, ale mnoho lidí již teď dumá nad tím, jak by své blízké potěšili. Jednou z tendencí moderní doby jsou takzvané dárky v obálce. Peněžní obnos někteří ocení víc než darovanou věc, která se jim do domácnosti nebo šatníku nehodí. Neztrácí však vánoční svátky při rostoucím trendu finančních darů svůj smysl? Nakoupit dárky nebo ježíšovskou funkci vyřešit penězi?

Brno – Do Štědrého večera zbývá třicet dní. Roli Ježíška na sebe každoročně berou všichni dospělí. Někteří z nich se přílišnou vynalézavostí nezaobírají a obdarovávají blízké penězi. Početnější skupina však tvrdí, že vánoční svátky jsou od toho, aby se lidé navzájem překvapili a snahou vybrat nebo vytvořit druhému něco hezkého si udělali radost. Měli by lidé zůstat věrní tradici dárků, nebo stačí podarovat peníze

 

Lucie Jarošová, 21 let, Letovice

Záleží to na lidech. Každý Vánoce vnímá a chce vnímat jinak. Myslím však, že pod stromečkem jde hlavně o překvapení, proto preferuji dárky. Pokud bych dostala nebo i někoho obdarovala penězi, tak bych se právě o to překvapení dobrovolně připravila. O Vánocích nezáleží na tom, kdo do nich kolik peněz investuje. Slavíme je proto, abychom potěšili druhé a neodepřeli jim očekávání spojené s rozbalováním dárků.

 

 

 


Jaromír Líbal, 73 let, Pavlovice

Dávat si k Vánocům peníze mi připadá divné. Jsem pro tradici. Abychom se sešli a blízkým dali nějakou symbolickou věc, která je potěší. Dárky udělají radost také vnoučatům. I když mám mnohdy problém vybrat něco pro dospělé, zvlášť pro manželku. Je to těžší, ale snažím se vždy něco rozumného vymyslet. Ani jsem nikdy neuvažoval nad tím, že bychom si dávali peníze.

 

 

 


Jiřina Kučerová, 41 let, Brno

Myslím, že zvlášť mladým lidem dnes finanční obnos udělá větší radost, než kdyby dostali věc, která se jim nehodí. Ideální je dát si nějakou drobnost a k tomu přiložit obálku s penězi. Ať si každý udělá radost tím, co se mu líbí nebo co potřebuje. Vánoce tak svůj smysl podle mě neztrácí. Lidi si i tak dárky budou dávat vždycky.

 

 

 

 


Tomáš Weissar, 22 let, Machov

Kdybych si měl vybrat, jestli peníze nebo dárky, jistě bych volil dárky. Je to osobnější než dávat pod stromeček obálku, ve které se neskrývá nic originálního. Vánoce slavíme proto, že vymyslíme, čím blízké, přátele a rodinu potěšíme. Ne jen proto, abychom jim předali finanční obnos. Hmotný nebo vyrobený dárek pod stromečkem podle mě obdarovávanému udělá větší radost.

 

 

 

 


Jitka Dobrovodská, 60 let, Brno

Vánoce a všechny tradice, které se s nimi pojí, si užívají hlavně děti. Dokud byla vnoučata malá, dávali jsme jim klasicky zabalené dárečky. Teď jsou v pubertálním věku, na Ježíška už nevěří, a tak jim dáváme i peníze. Trefit se do vkusu mládeže je složité. K tomu jim jejich rodiče taky přispějí, takže si pak mladí mohou něco slušného koupit sami. Je to výhodnější pro obě strany.

 

 

 


Filip Červinka, 21 let, Brno

Jsem zastáncem dárků. Je to důkaz toho, že člověk na druhého skutečně myslel, dal si s výběrem práci, a snažil se tak blízkému udělat radost. Sice takto podstupuje riziko, že se věc nemusí líbit, ale s tím se nedá nic dělat. Vánoční dárky vychází z tradice svátků a mělo by to tak zůstat.

 

 

 

 


Martina Petrovičová, 33 let, Piešťany

K Vánocům dárky jednoznačně patří. Nejlepší řešení je takové, když se sami sebe navzájem doma zeptáme, co bychom chtěli pod stromeček dostat. Tím se pak řídíme, jako se Ježíšek řídí dopisem od dětí. Snažíme se si „pouhé“ peníze nedávat. Jedině v případě, když si někdo přeje něco opravdu speciálního a netypického, vyřešíme to dárkovým poukazem.

Klíčová slova: Vánoce, vánoční dárky, peníze

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.