10.03.2014 15:08


Anketa: Penzijko nás nezachrání, zní z řad studentů

Autor: Plevák Ondřej | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

V lednu to byl rok od doby, co vešla v platnost nová důchodová reforma. Dosavadní dvoupilířový systém se změnil na systém se třemi pilíři. Zákonodárci tento krok odůvodnili tím, že mechanismy vyplácení důchodů jsou zastaralé a neodpovídají současnému trendu snižování počtu ekonomicky aktivních lidí v České republice. Penzijní připojištění, tedy soukromě ukládané peníze s příspěvkem od státu, ovšem zůstalo v podstatě v nezměněné formě.

Brno – V současné době je u nás ve třetím pilíři aktivních zhruba pět milionů lidí. Studenti jsou specifická skupina, která většinou není v zaměstnaneckém poměru a stále stojí mimo základní rámec důchodového systému. Penzijní připojištění, teď zvané též penzijní spoření, je ale od 18 let dostupné všem a zatím tedy jediným způsobem, jak se mladí lidé bez práce mohou do důchodového systému zapojit. Co si o českých možnostech v této oblasti myslí studenti sami, jsou podle nich dostačující a smysluplné? Ptali jsme se v Brně.

 

Ondřej Pilný, 22 let, Mendelova univerzita, Veverská Bitýška

Má cenu vkládat peníze do penzijního připojištění? Podle mě rozhodně ne. Lidem je dnes denně vtloukáno do hlavy, jak je důležité odkládat si peníze na důchod a hlavně s tím začít co nejdříve. Penzijní fondy mnohdy bohužel nepokryjí ani míru inflace, takže se lidem peníze pouze znehodnocují. Já osobně nevidím žádný smysl ve spoření si na důchod a budu spoléhat na vytvoření pasivního příjmu, jako podnikání, akcie a nemovitosti.

 

 

 

 

Michaela Kelarová, 22, Vysoké učení technické, Moravany u Brna

Já sdílím tu všeobecnou skeptickou obavu jestli to, co si spořím, v budoucnu vůbec uvidím. Je to ale podle mě jediný smysluplný způsob zajištění se na stáří a to proto, že i když si člověk může založit různé další typy spoření, většinou ty peníze časem použije na něco jiného. Tohle je jistota.

 

 

 

 

 

Marek Dolák, 21, Masarykova univerzita, Brno

Já jsem si penzijko zatím nezaložil, jelikož nemám během roku stálý příjem.  Určitě ho ale vidím jako dobrý nápad, respektive ten přechod od státního systému sociálního zabezpečení k zajištění soukromému. Uvidíme, co vymyslí zákonodárci do doby, než začnu regulérně pracovat, ale zatím jsem pro a plánuji tuto možnost využít.

 

 

 

 

Dana Urbánková, 19, Vysoká škola Karla Engliše, Prostějov

Já osobně sice penzijní spoření založené mám, nevidím ho ale jako nějakou spásu. V budoucnosti, až budu mít trvalou práci, si budu určitě chtít zajistit i další zdroje peněz na stáří. Určitě chci investovat do něčeho stabilnějšího, jako je třeba stříbro.

 

 

 

Petr Gogolín, 26, BIBS, Brno

O důchodovém připojištění nevím nic. Z podstaty je věcí bláhovou sázet finanční zajištění na pochybné vládní programy. Máte nad nimi nulovou kontrolu a reálný výnos za desítky let je mizivý. Investuji radši do svého vzdělání, vedlejších zdrojů příjmu a do šesti dětí.

 

 

Klíčová slova: penzijní připojištění, důchodová reforma

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.