09.05.2011 10:23


ANKETA: Pro studenty jsou letní prázdniny především příležitostí si přivydělat

Autor: Martina Tomková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Přes školní rok nemají studenti na brigádu ani pomyšlení. Většina z nich totiž pracovat nestíhá. Letní prázdniny jsou tedy jediným obdobím, kdy si mohou vydělat.

Přehrát audio

Audio

Autor: Martina Tomková

Brno – Prázdninové brigády jsou letos pro studenty dostupnější než před rokem či dvěma, kdy kvůli hospodářské krizi a následnému úbytku pracovních míst bylo sehnání sezónní práce mnohem těžší. Avšak poptávka stále vysoce převyšuje nabídku a hlavně v menších městech je brigád málo.

Oblíbenou cestou jak najít brigádu představuje především hledání na specializovaných internetových stránkách. Jakými dalšími způsoby studenti nejčastěji brigádu shání? A jsou oproti jiným letům úspěšnější?

 

Michaela Hurbišová. Foto: Martina TomkováMichaela Hurbišová, 20 let, studentka psychologie a sociologie, Uherský Brod

Brigádu sháním stejně jako minulé léto, tedy s kamarádkou přes agenturu. Chceme jet do zahraničí. Minulé léto jsme byly na Krétě a teď bychom rády do Španělska nebo do Řecka. Vstupní náklady jsou sice docela vysoké, ale vyplatí se to. Navíc získáme nové zkušenosti a procvičíme si cizí jazyk. Takže to rozhodně doporučuju. V porovnaní s loňskem je situace stejná. Velký výběr není, ale pokud se člověk snaží, určitě něco najde.

 

 

 

Pavel Tlapák. Foto: Martina Tomková.Pavel Tlapák, 20 let, student informatiky, Nasavrky

Brigádu nehledám, protože mám už pět let stálou práci při škole. Dostal jsem se k ní díky bratrovi, který pracuje v oboru programování. Tohle odvětví mě zajímá a baví, takže jsem se začal učit a rychle jsem se vypracoval na současnou úroveň. První zakázky byly ze známosti téměř zadarmo, ale postupně jsme začali získávat práci od různých společností a organizací. Na peníze si nemůžu stěžovat. Myslím, že málokdo si při studiu druhého ročníku vysoké školy vydělá za stejný odpracovaný čas tolik, co já.

 

 

 

Kristýna Veselá. Foto: Martina Tomková.Kristýna Veselá, 22 let, studentka genderu a žurnalistiky, Kroměříž

Brigádu zatím kvůli škole nehledám. Občas se koukám na internetové servery, abych věděla, jaká je situace, kdybych náhodou nějakou práci potřebovala. Často také kontroluji nástěnku na stránkách univerzity, protože tam často bývají velice zajímavé nabídky.

 

 

 

 

Vojtěch Žák. Foto: Martina Tomková.Vojtěch Žák, 21 let, student žurnalistiky, Žďár nad Sázavou

Brigádu jsem kvůli škole zatím hledal spíše pasivně. Znamená to, že čas od času projdu internetové servery, případně se poptám známých. Jinak úspěšný jsem, ale ne tam, kde bych chtěl. Když už na mě zareagují, zjistím, že ta brigáda má v sobě nějaký háček a že ji dělat nechci. Nedávno mi známá sehnala práci v bance, ale tu jsem nakonec z osobních důvodů nevzal. Před krizí jsem hledal brigádu jen v domovském městě, takže nedokážu posoudit, jak je to jinde v Česku. Oproti minulým letům mi to ale nepřipadá ani horší ani lepší.

 

 

 

Iveta Ždímalová. Foto: Martina Tomková.Iveta Ždímalová, 22 let, studentka fyzioterapie, Žumberk

Vzhledem k tomu, že mě o prázdninách čeká třítýdenní povinná praxe, brigádu nesháním. Na rozdíl od loňského roku letos dostanu tuto praxi zaplacenou. S penězi spokojená sice nejsem, ale jak se říká – lepší něco než nic. V předchozích letech jsem brigádu sháněla přes internet.

 

 

 

 

 

Další informace najdete na zde.

Klíčová slova: brigáda, letní prázdniny, studenti

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.