27.03.2011 13:41


ANKETA: V sázce je vzdělanost národa a budoucnost malých knihkupců, říká knihkupkyně

Autor: Anežka Michnová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) je téma, které v poslední době hýbe českou společností. Kromě některých potravin a dalších služeb by se mělo týkat i knih a tisku.

Brno – Zástupci Svazu českých knihkupců a nakladatelů přišli 24. února s výzvou na obranu knih. V současnosti ji podepsalo více než sto třicet tisíc obyvatel, kterým není budoucnost knih v Česku lhostejná. Co si o plánovaném zvyšování DPH na knihy myslí „lidé od fochu“, brněnští knihkupci a knihkupkyně?

 

Zvyšování DPH u knih.Gabriela Čermáková, vedoucí prodejny Levné knihy, Masarykova ulice, Brno

Podobně vysoké DPH je i v Bulharsku a tam to velmi zasáhlo vydávání knih. Už i u nás v Levných knihách zdražujeme, aby se tím vyrovnala budoucí zvýšená daň. A bude to jen horší. Nevím, zda je dobré zrovna na kulturu dávat vyšší DPH. Nemohu zatím říci,  jestli bude naše nakladatelství vydávat méně knih, ale myslím, že lidé budou méně kupovat.

 

 

 

Zvyšování DPH u knih.Jiří Šedivý, vedoucí Knihkupectví Šedivý, Masarykova ulice, Brno

Letos budu muset své knihkupectví kvůli zvýšení DPH zavřít. Budoval jsem ho od roku 1991 a po dvaceti letech musím končit. Jsem vyučený knihkupec, profesí se zabývám od patnácti let, proto je to pro mě velmi těžké. Ale i kdyby zůstala daň na knihy stejná jako je teď, lidé budou muset vydávat více peněz za jídlo, elektřinu a nájem. První, co člověk oželí, když se zvýší ceny, je divadlo a knížka. Petici jsem sice podepsal, ale myslím, že to nepomůže. Pokud se zvedne DPH na ostatní spotřební zboží kromě knih, nic se nevyřeší, protože lidé nebudou mít peníze.

 

 

 

Zvyšování DPH u knih.Jana Petříková, prodavačka, Knihy nejen pro bohaté, Masarykova ulice, Brno

Zvyšování DPH je hloupost, protože například ve Velké Británii mají nulovou daň, a vše tam funguje bezvadně. Proč by měla u nás být přes sedmnáct procent? V důsledku toho přestanou lidé číst úplně.

 

 

 

 

 

Zvyšování DPH u knih.Radek Vičar, vedoucí prodejny Knihy Dobrovský, Joštova ulice, Brno

V České republice se knihy prodávají pořád velmi dobře. Ke zvýšení DPH v minulosti už několikrát došlo a žádnou zásadní mírou to prodej knih neovlivnilo. Proto nemáme obavy ani z případného zvýšení cen, ke kterému má dojít na podzim tohoto roku.

 

 

 

 

Zvyšování DPH u knih.Vlasta Ševčíková, prodavačka, Společenské knihy, Joštova ulice, Brno

Z pohledu prodavačky v malém knihkupectví bude mít zvýšení daně velký dopad na drobné prodejce. Není to správné i proto, že zdražování knih má negativní účinek na vzdělanost národa, například vzroste cena skript. Lidé si pak rozmyslí, jestli si knížku mohou nebo nemohou dovolit. Studenti zvláště.

 

Klíčová slova: zvyšování DPH, knihy, petice SČKN, Brno

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.