15.03.2020 07:49


Aplikace Nepanikař už rok pomáhá zvládat psychické problémy

Autor: Sára Jeschkeová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Panické stavy, deprese nebo třeba myšlenky na sebevraždu. S těmito i dalšími psychickými potížemi se pacientům snaží pomoci mobilní aplikace Nepanikař, která právě oslavila rok od spuštění. Vymyslela ji studentka biomedicíny Veronika Kamenská, která se sama potýkala s úzkostnými stavy.

Aplikace Nepanikař oslavila první narozeniny Foto: Sára Jeschkeová

Brno – Ve středu 12. března oslavila aplikace Nepanikař v brněnském Cafe Práh rok od spuštění. Autorka Veronika Kamenská zhodnotila první rok, co aplikace funguje a popsala, jak ji napadlo ji vytvořit. „Sama jsem tehdy podobnou aplikaci potřebovala, jenomže v češtině nic takového neexistovalo. Dala jsem tam takové věci a rady, které mně samotné pomáhaly,” vysvětluje. Během hodiny biochemie si aplikaci navrhla, neuměla ale programovat, takže oslovila kamaráda Tomáše, aby jí pomohl aplikaci vytvořit . Přiznává, že ze začátku měla strach, když musela někde přednášet, ale obavy vyvážily pozitivní reakce, že lidem aplikace pomáhá.  "Když vidím, co jsme s tou aplikací dokázali a kolika lidem jsem pomohla, tak musím říct, že bych už ani nevrátila ty špatné psychické stavy, kterými jsem trpěla,“ dodává.
 
Aplikaci si za rok existence stáhlo přes padesát tisíc lidí, čísla podle Kamenské rychle rostou. „Těch patnáct set stažení dřív bylo za celý březen, teď jsme je měli za deset dní,“ popisuje. Aktuálně má aplikace sedm základních modulů: deprese, úzkost/panika, sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu, sledování nálady, poruchy příjmu potravy a kontakty na odbornou pomoc.
 
Právě sekci s úzkostí a panikou lidé využívají nejvíc, navíc zrovna zde existuje největší šance, že takové stavy člověk zvládne. Naopak třeba u sebevražedných sklonů je to složitější. „Pokud má člověk sebevražedné myšlenky, existuje pro něj v aplikaci pomoc, ale snažíme se jej spíš odkazovat na odborníky. Aplikace je spíše doplněk, nemá nahrazovat odbornou pomoc a sezení u psychologa,“ říká Kamenská.
 
Aplikaci používají lidé nejenom v Česku, ale v různých překladech si ji stáhli ve více než sto zemích světa. „V červenci mě napadlo, že bychom to mohli zpřístupnit i lidem ze zahraničí, zjistila jsem totiž, že žádná aplikace nespojuje více duševních onemocnění, ale vždycky je zaměřená třeba jen na úzkosti. Přišlo mi škoda, aby to zůstalo jenom v češtině,“ popisuje Kamenská. První pak přibyly verze se slovenštinou a francouzštinou, později přišly i další překlady.
 
Další novinkou v aplikaci by měla být možnost zaznamenat si do ní jídelníček, což by mělo pomoci právě lidem s poruchami příjmu potravy. Napanikař se zde spojilo s centrem Anabell, které pomáhá pacientům s těmito problémy. „Sami jsme chtěli vytvořit něco podobného, kde by člověk našel body, které by mu v akutní situaci pomohly, do toho se nám ozvala Veronika s touhle úžasnou aplikací,“ popisuje ředitelka Anabell Jana Sladká. Upozorňuje ale, že třeba zaznamenávání jídla nemá fungovat na principu počítání kalorií. „To se snažíme při práci s klienty úplně vyvrátit a odbourat a snažíme se jim ukázat, jak vypadá normální porce jídla a jeho složení, než jeho hodnota co se týče kalorií,“ dodává. Ve spolupráci s Anabell by se měla v aplikaci brzy objevit i možnost poslat jídelníček přímo terapeutovi, který může poradit.
 
Lidi se často autorů ptají, jaký mají pocit ze zachráněných životů. Přes padesát lidí jim už totiž napsalo, že jim aplikace zachránila život. „Říkal jsem si, že kdyby to zachránilo jeden život, tak to má cenu a stojí to za to. Ať je to jakkoli náročné,“ říká spoluautor Tomáš Chlubna, který se stará o technickou stránku a aplikaci programoval. Veronika se s ním shoduje. „Často, když je toho hodně, něco nejde nebo u toho trávím dlouhé hodiny, tak už nadávám, že jsem si něco takového vymyslela. Ale pak chodí ta zpětná vazba – není to jenom o tom, že to někomu zachránilo život, stačí, když někdo napíše, že mu to pomohlo. To je ten důvod proč to děláme,“ dodává.

Klíčová slova: psychika úzkosti deprese nepanikař psychologie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.