19.11.2020 16:58


Archeologové objevili v Kelči středověké artefakty

Autor: Mikuláš Stoklasa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Historické nálezy z období středověku objevili v centru Kelče archeologové z Muzea regionu Valašsko. Tým pod vedením Samuela Španihela z těchto nálezů předpokládá, že narazili na část středověkého opevnění.

Kelč - Takzvaný předstihový archeologický výzkum, který provedl před nedávnem tým Samuela Španihela z Muzea regionu Valašsko, přinesl množství nových historických nálezů v centru Kelče. V příštím roce budou vykopávky v této výjimečné lokalitě pokračovat.

Archeologický tým, jenž má pověření vykonávat výzkumy v okrese Vsetín, objevil v podlažních vrstvách historické artefakty z období středověku. „Narazili jsme na kolekci keramiky, zvířecí kosti, část koženého opasku hanzovního původu i zbytky dřevěných konstrukcí. K zajímavým exponátům patřila také stříbrná mince uherského krále Matyáše Korvína z roku 1461. Vzhledem k výraznému poškození přitom nelze vyloučit, že jde o dobové falzum,“ uvedl archeolog Muzea regionu Valašsko Samuel Španihel.

Na základě jednotlivých nálezů archeologové usuzují, že objevili část středověkého opevnění, o jehož existenci se dosud nevědělo. „Jediná písemná zmínka, která s tím nějak souvisí, pochází z roku 1389. Olomoucký biskup Mikuláš z Riesenburka v ní slibuje převést na zdejší měšťany tzv. právo odúmrti, což zajišťovalo převod pozůstalosti po zemřelém v případě, že neměl mužského dědice. Podmínkou převedení tohoto práva bylo vybudování opevnění na své náklady,“ sdělil mluvčí muzea Jiří Koňařík. Historické prameny už ale dál o této události ani existenci opevnění nemluví.

Město Kelč, nacházející se ve Zlínském kraji, představuje unikátní středověký urbanistický celek. Svým významem přitom výrazně přesahuje hranice regionu. Až doposud byla středověká historie tohoto regionu známá pouze z písemných pramenů. To ale nyní změnil archeologický výzkum, který byl nařízen na prostranství mezi hasičským domem, náměstím a kostelem sv. Kateřiny, a to z důvodu chystané stavby prodejny potravin.

Nové archeologické nálezy vzbudily nadšení i u místních obyvatel. „ Kelč je mým rodným městem. Vzpomínám si, jak jsme se o jeho historii učili ve škole, a teď se tu objevila další historická zajímavost. Je to skutečně zajímavé a teším se na další podrobnosti," prohlásil obyvatel Kelče Ivan Marák. 

Archeologický průzkum v Kelči bude pokračovat i v příštím roce, a to ještě v mnohem větší míře. „Sondy budou vytyčeny i v místech, kde dosud stojí objekty a mají být asanovány,“ řekl Španihel.

Klíčová slova: Kelč, archeologie, Zlínský kraj, Vsetín

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.