31.10.2019 23:42


Artefakty nevyčíslitelné hodnoty jsou poprvé v Brně. Začala výstava Poklad Inků

Autor: Tereza Švecová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na brněnském Výstavišti odstartovala prvním listopadem výstava Poklad Inků. Její návštěvníci mohou do konce ledna v prostorách pavilonu C vidět stovky exponátů, které dokumentují Inckou říši. Kromě nespočtu zlatých rituálních předmětů se výstava věnuje třeba i období španělské kolonizace.

Slavnostní přestřihávání pásky k zahájení výstavy. Foto: Tereza Švecová

Brno – Výstava Poklad Inků staví na obdiv různorodé exponáty z říše Incké i jiných jihoamerických civilizací. Navštívila již přes stovku evropských měst a od listopadu se na ni lidé mohou přijít podívat i v Brně. K prohlédnutí jsou jak předměty zlaté, osázené drahými kameny, rituální a ozdobné, tak i ty určené k běžnému životu, vyrobené v dobách našeho letopočtu nebo před ním.

Inckou civilizaci mapuje výstava komplexně, a nechybí proto ani fotografie různých staveb a rituálních míst nebo model slavného inckého města Machu Picchu. Návštěvníci si mohou i přečíst informace o zaoceánských plavbách, příbězích inckých bojovníků a vládců nebo zjistit zajímavosti z časů španělské kolonizace. „Nepůjde jen o exponáty ve vitrínách, chceme návštěvníky vtáhnout do děje,“ upřesňila koncept akce mluvčí pořádající společnosti JVS Group Květa Havelková. O tom vypovídá třeba interaktivní dětská stezka, 3D sekce nebo možnost audio průvodce.

Studenti mají možnost procvičit se skrze vědomostní kvíz, nabytí vědomostí by ale mělo být podstatné pro všechny účastníky. „Doufám, že po shlédnutí tolika symbolických předmětů budete odcházet se znalostmi naší kultury,“ podotkla ředitelka Muzea zlata v Peru, Camila Perez Palacio Mujica. Muzeum založené jejím dědečkem poskytlo hlavní exponáty výstavy, jako třeba zlatou pohřební masku vykládanou smaragdy, jedinou zapojenou institucí v organizaci expozice ale nebylo.

Spolu s ním dodalo předměty z předkolumbovské Jižní Ameriky také Národní muzeum, muzeum v Plzni nebo Moravské zemské muzeum v Brně. O keramické předměty ze své osobní sbírky se podělila archeoložka Eva Farfánová Barriosová. Pro své mnohaleté zkušenosti z Peru je zároveň odbornou kurátorkou výstavy. „Dbala jsem na to, aby všechny informace byly faktograficky správně a nebyla to fantazie,“ uvedla. Celá akce se navíc koná pod záštitou velvyslanectví Peru v České republice.

Informační tabule. Foto: Tereza Švecová

Protože jedním z hlavních lákadel akce je pět korun dávných vládců vyrobených ze zlata, pohybuje se cena všech dovezených exponátů v desítkách milionů dolarů. Předměty ale mají hlavně hodnotu duchovní, a to nevyčíslitelnou. „Zlato bylo pro Inky esencí bohů, i stěny chrámů byly pobity zlatými plechy a trůn, ten byl ze zlata celý,“ doplňila Havelková.

Spolu s Ems Entertainment pořádá výstavu výše zmíněná eventová společnost JVS Group, která pavilon C pisáreckého výstaviště donedávna zaplňovala úspěšnou výstavou Titanic. V působení v Brně chtějí podle jejího ředitele Viliama Ďuriše pokračovat. „Podobných výstav máme nachystaných na dva a půl roku dopředu. Věřím, že se v Brně budeme potkávat co půl roku nad něčím novým,“ poznamenal.

Klíčová slova: Brno, Výstaviště, Inkové, Poklad, Zlato, Archeologie, Rituály, 3D, Peru

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.