15.03.2015 03:19


Asijští podnikatelé investují na Moravě

Autor: Kořínek David | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Firma HTC do konce letošního roku s největší pravděpodobností zahájí stavbu nové haly na opravu mobilních telefonů na Moravě. V novém závodě nalezne místo tisícovka lidí. Vedení firmy navíc neoficiálně sdělilo, že má zájem spolupracovat s lokálními firmami a vysokou školou. Agentura CzechInvest rovněž očekává další vlnu investic ze strany korejských firem. 

Česká republika – Obyvatelé jižní Moravy se mohou v nadcházejících měsících těšit na řadu nových pracovních příležitostí. Za poslední rok oznámilo vedení několika velkých zahraničních firem investice do regionu. Mezi nejnovější patří firma HTC věnující se výrobě mobilních telefonů. Před koncem letošního roku by dělníci měli zahájit stavbu haly na opravu telefonů firmy HTC, ve které vznikne více než tisíc pracovních míst.  

„V prvním pololetí roku 2014 pomohla agentura CzechInvest zprostředkovat pět investičních projektů z Japonska, tři z Koreje, dva z Číny a jeden z Tchajwanu,” komentuje boom asijských investic mluvčí CzechInvestu Petra Menclová.

Nová továrna HTC poskytne pracovní místa více než tisícovce lidí.Konkrétní lokalitu pro stavbu továrny HTC ještě zástupci vedení firmy nevybrali. Podle členů delegace, která s firmou o investici jednala, je však nejpravděpodobnější, že závod na opravu telefonů vyroste v Jihomoravském nebo Moravskoslezském kraji. Zástupci firmy HTC se k dotazům nevyjádřili.

„Za pozitiva investice považuji jak nová pracovní místa, tak zejména to, že má firma zájem spolupracovat s místními podniky, případně nějakou vysokou školou. Navázání spolupráce mezi takto úspěšnou firmou a technickou vysokou školou bych považoval za velký úspěch,“ řekl poslanec Jiří Junek, který se před nedávnem zúčastnil parlamentní delegace na Tchaj-wanu.

Vedení CzechInvestu se ke konkrétním dotazům na spolupráci s HTC nevyjádřilo. „Obecně platí, že o probíhajících jednáních s investory, kteří zvažují umístění investice v České republice, nemůžeme bohužel zveřejňovat jakékoli podrobnosti,“ řekla Menclová.

Čeští ekonomové rovněž v brzké době očekávají příliv dalších investic z Jižní Koreje, které naváží na loňské podpisy smluv s firmami Nexen Tire a Hyundai Mobis. Jen před několika dny v Soulu premiér Bohuslav Sobotka a generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera společně otevřeli oficiální zastoupení agentury v zemi. „Je to důsledek úspěšně započaté spolupráce mezi oběma zeměmi z minulých let a zároveň potvrzení, že vzájemné vztahy chceme nadále posilovat,“ řekl Karel Kučera.

Investoři mají nejčastěji zájem o automobilové odvětví. V posledních letech roste i počet zahraničních továren věnujících se strojírenství, komunikačním technologiím či center sdílených služeb. „Chceme proto napomoci nejen podpoře investic v oblasti průmyslu, ale také v dalších sektorech, u kterých vidíme potenciál. Například v energetice,“ upřesňuje předseda Sdružení pro zahraniční investice Kamil Blažek, který spolupořádal v Soulu investiční seminář pro korejské podnikatele.

Klíčová slova: Investice, ekonomika, HTC

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.