05.11.2011 19:48


Audio: Chci být prvním profesionálním trenérem frisbee u nás

Autor: Jana Tomalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Jakub Vondra, donedávna student Vysokého učení technického, se už téměř čtyři roky aktivně věnuje frisbee ultimate. Kromě pravidelných mezinárodních turnajů, kterých se účastní, pořádá tréninky pro hráče všech úrovní, s přáteli organizuje brněnské a celorepublikové turnaje a další akce. Zajímá ho všechno, co se týká létajícího disku.

Přehrát audio

Audio

Autor: Jana Tomalová

Frisbee ultimate je sport, který vešel do povědomí lidí v České republice až v posledních letech. V současnosti už existuje mnoho nadšenců, kteří ultimate věnují skoro všechen svůj volný čas. Mezi ně patří i Jakub Vondra.

Mohl bys nezasvěceným vysvětlit, co je frisbee?

Frisbee jako předmět pochází z Ameriky. Původně to byly plechové formy na koláče, se kterými si studenti vysoké školy házeli a přitom volali: „Frisbee!“ Ta pekárna, odkud se koláče dopravovaly, se jmenovala Frisbee a stála hned u školy. Nějakého nadšence z té komunity napadlo, že by se taková hračka mohla dělat komerčně. Začali ji vyrábět a postupně se z toho vyvinul frisbee ultimate, který já hraju. 

Jakub Vondra alias Gaspacho, tentokrát jako organizárot turnaje Mezi bloky, počítá výsledky spiritu. Foto: Václav Pachta

Jsou i jiné druhy frisbee?

Třeba dog frisbee, což je házení gumového disku psovi. Freestyle, kam patří točení disku na prstu, triky a různé efekty. V Česku se ještě hraje disc golf, je to obdoba obyčejného golfu. Hráč má různý počet disků s odlišnými letovými vlastnostmi a na určitý počet hodů se má trefit do jamky.

Jak se frisbee ultimate hraje?

Hraje se venku, ale existuje i halová forma sedm hráčů na sedm. Jedna z kategoriií, mix, je pro smíšená družstva. Tím se ultimate frisbee výjimečný sport, který mohou i na turnajích hrát muži a ženy dohromady. Cílem hry je na obdélníkovém hřišti dopravit přihrávkami disk do koncové zóny a tam jej chytit. Druhý tým se tomu snaží zabránit tím, že zachytí disk nebo donutí soupeře disk zahodit a ten spadne na zem nebo je chycen v autu. S diskem se neběhá. Důležité je, že ultimate patří mezi bezkontaktní sporty. Ultimate má společnou myšlenku fair play, nejsou tam žádní rozhodčí. Staví se na olympijské myšlence, že sport děláme proto, že nás baví. Soupeři jsou spoluhráči, se kterými zrovna hrajeme zápas. Všechno se odehrává v přátelské náladě. Turnaj je společenská událost. Často se současně pořádají večírky, hrajeme deskovky, zpíváme při kytaře. Celé je to spíš určitý životní styl.

Co dalšího do takového stylu života patří?

Tým je především parta přátel, tito lidé mají různé koníčky. Takže nás můžete vidět na různých koncertech, chodíme spolu i do divadla nebo za turistikou. Jezdíme na víkendová soustředění, to k tomu bezesporu patří. Lektory při trénování děláme sami sobě, sami si pomáháme. Jediný externista je na kondiční tréninky.

Dá se frisbee ultimate přirovnat k nějakému jinému sportu?

Všude píší, že se podobá basketbalu a americkému fotbalu. Popravdě v tom podobnosti nevidím, ta hra je specifická. Stejně jako v americkém fotbalu má hřiště koncové zóny, žádné branky. Basketbalu se ultimate frisbee podobá v tom, že s diskem se neběhá. I styl běhání je podobný. Ale ultimate je i přesto jiný.

Existují nějaké vlastnosti typické pro hráče ultimate?

Ideální hráč by měl být rychlý, obratný, mít dobrý výskok, což vychází z rychlosti, a mít cit pro házení. To se naučí každý průměrný člověk, ale atletičnost je hodně důležitá. Patří k tomu i nasazení, obětavost, v tom spočívá krása hry. Třeba když člověk skočí rybičku, zachrání disk a tím podrží svůj tým.

Ultimate je i docela špinavý sport, třeba právě když se skáčou rybičky, je to tak?

S těmi rybičkami to není zas tak horké. V týmu se nenajde tolik hráčů, každý tým má tak tři čtyři ochotné lidi. Zbytek se docela zdráhá. Já sám rád skáču. Ten sport bolí.

V souvislosti s frisbee ultimate se objevuje i pojem spirit of the game, co to je?

Spirit of the game přesně souvisí s filozofií tohoto sportu. Aby se myšlenka fair play a přátelskosti frisbee udržela a měla nějakou prestiž, spirit se taky hodnotí. Vždycky po zápase se oba týmy vzájemně posuzují, jak hrály spiritově. Existují i vodítka jako například, jestli soupeřící tým dodržoval pravidla, snažil se vyhýbat faulům, snažil se vyhýbat kontaktům, působil přátelsky, měl nasazení, ale nesnažil se překročit hranici pravidel a hrál fair, jak to má být. Hráč musí mít smysl pro fair play, proto to není hra pro každého.

Mám tomu rozumět tak, že nevyhledáváte do týmu soutěžní typy?

Soutěžní typ je výborný, ale ne za každou cenu. Já chci vyhrát, ale ne za cenu poškození soupeře nebo jeho zesměšní. Soutěživost tam musí být, ale ne za cenu překročení hranice přátelství.

Pokud porovnáš hodnocení za spirit a bodový zisk ze zápasu, co má pro tebe větší váhu?

Úplně nejlepší je, když člověk vyhraje turnaj a dostane nejvyšší hodnocení i za spirit, to je pak král. V zásadě se ale sobě ty dvě hodnoty rovnají. Určitě bych nechtěl vyhrát turnaj s tím, že bych byl nejhorší ve spiritu. Taky bych úplně nechtěl vyhrát spirit za cenu, že budu poslední na turnaji. A účelově dělat show, abych vyhrál spirit, to si taky neumím představit. Takže snaha je být dobrý v obou z těch věcí. 

Jak je drahé hrát ultimate frisbee?

Kdo si chce jednou, dvakrát do týdne zahrát s partou v parku, investuje opravdu málo. Stačí sehnat kámoše a kámošky, koupit si dohromady disk, který vyjde na tři stovky a nepotřebuji nic jiného. Cena ale hodně poskočí, když chce člověk dobře hrát a zlepšovat se. Udělat si výlet do Hamburku, Ženevy nebo Amsterodamu vyjde co turnaj, to pětitisícovka. Letos jsem absolvoval tři takové turnaje plus týdenní mistrovství Evropy, to bylo dalších deset tisíc. 

Česká reprezentace hrála například i ve Finsku na Mistrovství Evropy. Foto: Václav Pachta

Myslíš si, že má frisbee šanci dostat se na olympiádu?

Podle mě to v příštích dvaceti letech není možné. Je organizačně náročné zapojit další kolektivní sport do toho velkého počtu sportů. U frisbee taky chybí divácká základna.

Myslíš si, že se frisbee za tu dobu, po kterou se jím zabýváš, dostalo do většího povědomí lidí?

To určitě a o dost. Teď už kolikrát chodím parkem a vidím, že lidi umí házet forehandy. V roce 2008 začala výuka frisbee ultimate na Vysokém učení technickém a postupně jí mohlo projít i sto padesát lidí, ti dál někoho učí.  Když někomu říkám, že hraju ultimate, jsem připravený vysvětlovat, co to je. A čím dál častěji mi lidi říkají, že to znají.

Co znamená Mezi bloky?

Turnaj Mezi b.oky byl jeden z projektů, kterým jsem chtěl rozšířit frisbee ultimate v Brně. Myšlenka byla taková, že většina hráčů jsou studenti, kteří bydlí na kolejích. Požádal jsem je, aby obešli své sousedy s cílem vytáhnout je ven, poskládat týmy a bez ohledu na úroveň si zahrát. Tím si každý mohl vyzkoušet zaházet s diskem a hned jít na zápas. Dopadlo to tak, že hlavní účastnící turnaje Mezi bloky jsou lidi, kteří už hráli rekreačně po parcích a na sebe nabalovali právě takhle získané nováčky. Teď fungujeme tím způsobem, že je omezený start aktivně hrajících, aby jich na jeden tým nebylo moc. Zároveň se nikdo nemusí bát, že tam bude nějaká velká převaha v úrovni hry a že ho jako začátečníka někdo smete. Tenhle turnaj je čistě pro vysokoškoláky.

Chystáte v nejbližší době nějaký turnaj právě pro vysokoškoláky?

Ano, 19. listopadu pořádáme  turnaj určený začínajícím hráčům a středoškolským týmům. Hraje se ve sportovní hale VUT, Pod Palackého vrchem.

Napadlo tě někdy, že bys chtěl dělat trenéra a profesionálně se frisbee věnovat?

Ještě to u nás nikdo nedělá. Chci být první. Vyloženě trénováním se uživit nedá, vidím spíš cestu v grantech pro rozvoj mládeže a práci s ní. Takže by to bylo napůl trénování, napůl granty. To je můj plán asi do pěti let. Vím, že v Itálii jsou takhle kluby financovány z vládních zdrojů.

Čtěte také:

Anketa o celouniverzitním sportu.

Rozhovor s hráči českého lakrosu.

Klíčová slova: frisbee ultimate, Gaspacho, Vondra, disk

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.