17.10.2018 17:36


Básně poprvé zazněly v Otevřené zahradě. Brno má nový poesiomat

Autor: Ketrin Jochecová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Poezii spjatou s Brnem si lidé mohou nově poslechnout na poesiomatu v Otevřené zahradě. Automat na básně pronáší verše bývalých i současných brněnských básníků podle přání posluchače. Slavnostní odhalení sochy se uskutečnilo v úterý za přítomnosti autora projektu Ondřeje Kobzy.

Brno – Stačí stisknout tlačítko a fanoušci brněnské poezie se mohou zaposlouchat do básní od Ivana Blatného, Oldřicha Mikuláška nebo například Zena Kaprála. Socha v podobě černé roury recituje verše do prostoru v Otevřené zahradě na Údolní ulici. „Jsem nadšená. Lidé si to podle nálady můžou pustit v krásném místě, kde je klid a můžou poznat hlas básníků, které znají z literatury,“ zhodnotila Gabriela Křepelková, která se na slavnostní odhalení poesiomatu přišla podívat. Básně se budou v budoucnosti obměňovat.

Další poesiomaty stojí i v dalších městech České republiky, kromě Prahy je to například Olomouc, Nové Město na Moravě, Klatovy nebo Mariánské lázně. Koncept veršujících zařízení ve tvaru megafonů, gramofonů a jiných hlásných aparátů se ujal i v zahraničí. Poezie tak rozeznívá ulice v New Yorku, Benátkách nebo například Kyjevě. „Doufám, že poesiomaty budou na stovkách míst. Můžou se šířit mezinárodně, protože se poezie vždycky vybírá z daného místa,“ uvedl autor nápadu Ondřej Kobza ze spolku Piána na ulici.

Podle Kobzy je cílem projektu podněcovat další lidi k vymýšlení a realizaci podobných projektů. „Já mám rád poezii a proto dělám poezii,“ přiblížil Ondřej Kobza myšlenku projektu, „ale pokud má někdo rád jídlo, může třeba v parku zorganizovat komunitní vaření. Ať každý zkouší do veřejného prostoru dát to, co má rád.“ Kromě poesiomatů spolek stojí i za dalšími projekty, z nichž nejúspěšnější jsou právě piána na ulici. Mezi další patří veršomaty a šachy na ulici.

Brněnský poesiomat vznikl z iniciativy dramaturga a redaktora časopisu Host Martina Stöhra s finanční podporou města, časopisu Host, Moravské zemské knihovny a nakladatelství Druhé město a Host. "Poesiomat nejen okrášluje, ale zpřítomňuje i to, co se nazývá společenstvím živých a mrtvých," poukázal Martin Stöhr na fakt, že z poesiomatu zaznívají i hlasy již nežijících básníků. Autentické nahrávky hlasů básníků poskytl archiv rozhlasu a soukromé archivy.

Sochu slavnostně odhalili Ondřej Kobza a Martin Stöhr v úterý v Otevřené zahradě. Akci hudebně doprovodil pěvecký sbor Láska opravdivá.

Klíčová slova: poesiomat, brno, poesie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.