19.03.2017 14:36


Běh Lužánkami je tradice, která přiroste k srdci, říká organizátorka

Autor: P U | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Jiřina Studenková je jednou z organizátorů 72. ročníku sportovní akce zvané Běh Lužánkami. Závod se v Brně koná pravidelně od roku 1946. Letošní ročník připadl na sobotu 18. března. „Je úžasné pozorovat, jak se z malých dětí, kteří se účastní našeho závodu postupně stávají dospělí běžci. Bežecká štafeta se pořád předává," říká Studenková.

Kdo všechno se může zúčastnit závodu?Organizátorka Běhu Lužánkami Jiřina Studenková

Běh má několik kategorií. Zúčastnit se tedy mohou i děti, pro které je určena 200 metrová trať. Snažíme se, aby byl Běh Lužánkami atraktivní také pro rodiny s dětmi, takže pokud se chce rodič zúčastnit se svým malým potomkem, není v tom žádný problém. Obecně se dá říct, že se může zúčastnit kdokoliv, kdo může běhat a pro ty, kteří běhat nemohou je kategorie pro handicapované.

Jaké délky tratí si mohou závodníci zaběhnout?

Muži běhají na trati o délce osm kilometrů což je celkem šest kol po obvodu celého parku Lužánky. Ženy běhají 6,4 kilometrů, tedy čtyřikrát kolem parku. V dětských kategoriích se dálky tratí odvíjí od věku malých závodníků.

Kteří známí sportovci se zúčastnili letošního ročníku?

Ze zástupců český sportovců je to účastník olympijských her Jan Kreisinger. Co se týče zahraničních sportovců, zúčastnila se držitelka traťového rekordu z předminulého roku Maďarka Zita Kácser a keňská běžkyně Teresa Flavious Kwamboka.

Co může Běh Lužánkami nabídnou divákům?

Diváci si mohou užít atmosféru závodu, který je zde od konce druhé světové války. Myslím že mnoho Brňanů ani neví, že se ve městě pořádá závod s tak dlouhou historií. Samozřejmě dalším lákadlem je pro návštěvníky mezinárodní účast, kdy se zde mohou setkat se sportovci z Keni a čtrnácti dalších zemí.

Co obnáší pořádání takovéto sportovní akce?

Základní organizace letošního ročníku začala už od v létě minulého roku. Prvním krokem příprav je vždy stanovení pevného termínu, ve kterém se bude závod konat. Kvůli tradici se musí jednat o měsíc březen. To byl letos trochu problém, protože tento rok probíhají jarní prázdniny v Brně právě uprostřed března, což má špatný dopad na návštěvnost události. Dále se musejí organizátoři shodnou na výši startovného a vymyslet celkovou strategii, podle které se postupuje. Letos jsme se rozhodli startovné snížit, abychom přilákali větší pozornost sportovců. Asi úplně nejdůležitější je sehnat dostatek peněz pro uskutečnění Běhu Lužánkami, protože pouze peníze za startovné nám všechny náklady nepokryjí.

Jak sháníte sponzory pro tento závod?

Někteří sponzoři s námi spolupracují již dlouhodobě, takže se k nám většinou sami přihlásí. Stále se však snažíme oslovovat nové firmy. Při shánění sponzorů máme výhodu v tom, že tento závod má dlouhou tradici a je mezi lidmi i sportovci docela populární, což nám otevírá mnoho dvěří.

Jaká je návštěvnost závodu?

Za posledních 10 let je návštěvnost této akce čím dál tím vyšší. Je to dáno zejména stále se zvyšující oblibou běhu u veřejnosti. Bohužel tento rok se nám návštěvnost snížila, což je dáno právě jarními prázdninami v Brně

Co vás motivuje podílet se na organizaci tohoto závodu?

Je to právě tradice a historie tohoto běhu. Libí si mi, že Běh Lužánkami je opravdu solidní věc a já můžu pomáhat v jeho udržování. Navíc mám ráda napětí při čekání na to, který ze závodníků jako první proběhne cílem. V neposlední řádě má člověk možnost setkat se s mnoha zahraničními běžci a zajímavými lidmi. Pro peníze se to opravdu dělat nedá.

Jaké novinky plánujete do budoucna?

Do budoucna bychom chtěli přidat nové běžecké tratě. Pokud se nám sejde velká účast, jsou cesty, na kterých se tento závod běhá, příliš úzké. Zejména pak v mužské kategorie dochází ke vzájemnému narážení a postrkování. Také jsme uvažovali o organizací nějakých nočních závodů. Letos bohužel na tyto novinky nezbyl čas.

Prohlédněte si také fotoreportáž z Běhu Lužánkami.

Klíčová slova: běh, Lužánky, rozhovor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.