30.04.2019 20:44


Benešovou nechceme, protestovali včera Pražané

Autor: Karolína Novotná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na protest proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti pochodovali včera Pražané z Hradčanského na Staroměstské náměstí. Tam následně hodinu demonstrovali. Davem asi patnácti tisíc lidí znělo heslo „Nejsme slepí!”.

Pochod vedl z Hradčanského náměstí přes Karlův most a Národní ulici až na Staroměstské náměstí. Foto: Karolína Novotná

Praha – Proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti protestovali včera Pražané. Pochod za nezávislost justice se vydal o půl šesté večer z Hradčanského náměstí na Staroměstské náměstí, kde od sedmi následovala hodinová demonstrace. Celou akci uspořádal spolek Milion chvilek pro demokracii. Na závěr akce rozdali pořadatelé mezi účastníky letáky vyzývající účastníky k opětovným protestům příští pondělí.

„Policie navrhla obžalovat premiéra. Ten prohlásil, že je to účelový komplot, a nechal vyměnit ministra spravedlnosti, pod nějž spadají státní zástupci a soudci,” uvedli pořadatelé. Na Staroměstské náměstí vyhnali podle České tiskové kanceláře na patnáct tisíc lidí. „Tohle smrdí největším zásahem do justiční moci od listopadu 1989. Tady už nejde jen o Čapí hnízdo. Tady jde o přežití právního státu,” vyjádřili své obavy.

Protestující skandovali hesla jako „Benešovou nechceme!”, „Česko není Rusko!”, „Koblihy ti nežerem!”, „Babiše do koše!”, a především ústřední motto celého protestu „Nejsme slepí!”. Před davem promluvil zakladatel Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář. „Přišli jsme sem, protože si premiér dělá z demokracie trhací kalendář a z občanů hlupáky. Pozorujeme pokus dostat justici pod kontrolu a jsme tady, abychom se těmto snahám postavili,” řekl Minář. Všem účastníkům poděkoval, že dorazili.

„V září 2017 Marie Benešová ve sněmovně nehlasovala pro první Babišovo vydání k trestnímu stíhání. Navíc to okomentovala tím, že Čapí hnízdo je hra, ze které jasně čouhají politické intriky jako sláma z bot,” připomněl místopředseda spolku Benjamin Roll. Protestující seznámil se základními fakty. „V březnu 2019 vypracovala Benešová pro prezidenta analýzu, podle níž si lze v Česku objednat trestní stíhání. Důkazy nezveřejnila, ale vyjádřila se, že Čapího hnízdo se to také týká,” dodal Roll.

Promluvili i hosté jako filozof a autor Demokratického manifestu Daniel Kroupa nebo ředitel Amnesty international ČR Mark Martin. „Všichni z Babišova okolí v tom jsou až po uši. V této chvíli začínají tahat za brzdu. Hrad hledá ministryni, která bude ochotná justici ochočit. Tomu musíme zabránit, protože právní stát se nedá donekonečna ohýbat. On se taky může jednoho dne krásně zlomit,” upozornil Martin.

Babiš včera večer v České televizi řekl, že lidé mají právo vyjádřit svůj názor. Označil to za důkaz, že v Česku panuje demokracie a svoboda. Jakýkoli vztah mezi jmenováním Benešové a Čapím hnízdem však odmítá.

Spolek Milion chvilek pro demokracii vznikl v únoru loňského roku. Založil ho student Karlovy univerzity Mikuláš Minář v reakci na politiku Andreje Babiše. Cílem spolku bylo získat do sta dnů milion podpisů lidí, kteří vyžadují premiérovu rezignaci. Zatím petici podepsalo přes 333 tisíc. Mezi signatáři jsou i známé osobnosti jako poslanec Karel Schwarzenberg nebo hudebník Vladimír Mišík.

 

Kromě Prahy se protesty konaly ještě v dalších 105 obcích. O brněnském protestu si lze přečíst tady.

Klíčová slova: protest, vláda, Andrej Babiš, ministryně, demonstrace, pochod

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.