23.03.2013 14:13


Bez studentského konta ani ránu

Autor: Kateřina Šmajzrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Účet u některé renomované bankovní instituce a platební karta k němu se staly podobně nezbytné jako mobil nebo internet. Jejich nástup se nevyhnul ani studentům, kteří tak často hospodaří spíše s virtuálním, než se skutečným kapesným. Na Masarykově univerzitě se bez účtu neobejdou například při placení kolejného.

Studentských účtů je na českém trhu celá řada. Od běžných účtů se liší zejména nižšími poplatky za služby,Výběr z bankomatu patří dnes patří k běžným úkonům každého studenta. Foto: Karolína Svobodová kterých ale nabízejí menší množství. Počet aktivních studentských kont banky nezveřejňují. Základním podmínkou pro získání takového účtu je ve všech případech status studenta.

Sami studenti při výběru konta přihlížejí zejména k poplatku za vedení účtu a ceně výběru z různých bankomatů. Také přihlíží k internetovému/mobilnímu bankovnictví. Důležitá je pro ně také zkušenost rodičů nebo kamarádů.

Účet G.2 od Komerční banky nabízí studentům vedení účtu zdarma, výběry z bankomatů zpoplatňuje, ale pokud budete ve stejném období platit i kartou, tak se vám poplatek za výběr vrátí. Taktéž internetové i mobilní bankovnictví je u tohoto účtu zdarma i s elektronickými výpisy. Za ty papírové si studenti připlatí dvacet pět korun měsíčně. Zajímavým bonusem je zisk 333 korun v září každého roku, pokud jste alespoň jednou za měsíc využili svou platební kartu.

ČSOB je dalším bankovním domem, nabízející studentům výhodnější účet. Jedná se o Studentské konto a jeho podmínkou je mimo studentský status i počáteční vklad dvě stě korun. Výběry z bankomatů ČSOB, stejně jako internetové bankovnictví je zdarma.  Student Filip Lux na něm oceňuje zejména dostupnost bankomatů. „Navíc mám zařízené s tím spojené spořící konto, kde sice není ohromující zhodnocení, ale slouží mi spíše jako prasátko, abych peníze na běžném účtu hned neutratil.“

Studentský účet u České spořitelny nabízí nad rámec běžných služeb každoroční příspěvek dvě stě korun na studentskou kartu ISIC. Stejně jako u předchozích dvou je i tady vedení účtu, internetové bankovnictví i elektronické výpisy zdarma. Na stránkách České spořitelny si navíc můžete zhruba spočítat své příjmy a výdaje. Studentka Ekonomicko-správní fakulty MU Adéla Urbancová si však stěžuje na poplatky: „Se svým účtem spokojená nejsem, měsíčně mi naúčtují poplatky, které podle zkratek ani nejde rozeznat.“

Při sjednávání bankovního účtu je potřeba dát si pozor na vedlejší poplatky, spojené s jinak výhodnou službou, např. internetové bankovnictví zdarma ještě neznamená, že není zpoplatněná některá z jeho funkcí. Setkat se můžete například se zpoplatněním trvalých příkazů.

Možnost jít do debetu

Komerční banka u konta G.2 nabízí vysokoškolákům možno čerpat až dvacet tisíc korun do mínusu bez nutnosti splácet z této půjčky úroky.  Obdobně je to u Studentského konta ČSOB. Je však nutné dát si pozor na dobu, po kterou můžete v debetu být. Další alternativou jsou studentské půjčky, u kterých už se ale podmínky jednotlivých bank liší.

Absolventské účty

Mnohé banky nabízí i tzv. absolventské účty, které umožňují studentům ponechat si část studentských účtů i pár let po skončení studia. U Komerční banky je ale už vedení takového účtu zpoplatněno.

Alternativní možnosti

Parametry shodné s účty studentskými mají běžné účty Fio banky a mBank. Není u nich potřeba prokazovat věk nebo studium, hodí se proto pro studenty ke konci studia nebo absolventy. Jejich bankomaty ale nejsou příliš rozšířené. V případě mBank se dokonce nesetkáte ani s pobočkou a veškerý platební styk tak probíhá bezhotovostně.

Komplexnější srovnání naleznete například zde.

Klíčová slova: studenti, banka, studentský účet, konto

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.