11.05.2018 20:29


Běžci letos znovu vyběhnou, aby si připomněli osudy lidí z 20. století

Autor: Tomáš Kiss | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Registrovaní běžci se mohou přihlásit a zároveň podpořit projekt Paměť národa. Na výběr mají ze tří tratí, běhat se bude v několika českých městech. Na akci lákají olympionik Hradilek, sestry Geislerovi nebo novinář Šídlo. Letošní ročník bude třetí, poběží se 9. června. Poběží se v Praze, Plzni, Olomouci, Hradci Králové nebo Třebíči.

Brno - Běžci mohou letos znovu podpořit projekt Paměti národa. Letošní třetí ročník se bude konat 9. června na různých místech republiky. Kromě Prahy se tento rok můžou lidé proběhnout i v Plzni, Olomouci, Hradci Králové nebo Třebíči. „Pořádáme to hlavně jako připomenutí si příběhu osob, které za sebou mají silný příběh a které v projektu Paměti národa shromažďujeme,“ řekla Martina Zanklová z organizace Post Bellum.

Běžci si mohou zvolit ze tří tras podle délky. Na výběr mají běh o délce deseti, pěti a jednoho kilometru. Akce Běžím pro paměť národa, ale není vázána jen na oficiální místa. Lidé se do ní mohou zapojit symbolicky kdekoli. Stejně jako ostatní si zvolí délku trasy a uvedou na kterém místě poběží. Mailem jim potom přijde startovní číslo.

Startovné začíná na čtyřech stech korunách. „Zároveň je to ale i společenská akce. Tou registrací nám vlastně běžci pomáhají financovat nahrávání dalších pamětníků. Základní startovné nám pomůže kompletně natočit asi 20 minut záznamu,“ dodala Zanklová.  Běh pro Paměť má i své patrony, kteří jsou složeni ze známých osobností. Dnešního ročníku se tak zúčastní třeba novinář a komentátor Jindřich Šídlo, olympionici Vavřinec Hradilek a Eva Samková nebo herečka Lenka Krobotová.

Prozatím je zaregistrováno přes pět set běžců. Do samotného běhu ale zbývá ještě necelý měsíc. Prvního ročníku se zúčastnilo necelých pět set, minulý rok už bylo běžců přes tisíc. "Uvažuji, že půjdu znovu, záleží zda nebudu muset zrovna plnit rodičovské povinnosti. Připomínka zločinů komunismu nesmí být nudná, jinak se k lidem nedostane. Tohle je skvělý nápad," uvedl Jiří Koubek, který se účastnil minulého ročníku.

Paměť národa je projekt, který shromažďuje vzpomínky a osudy válečných veteránů, obětí holokaustu, obětí komunistického a nacistického režimu. V současnosti už mají téměř čtyři a půl tisíce záznamů.

Klíčová slova: Běh, Paměť národa, Post Bellum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.