18.12.2015 05:53


Bezdomovci najdou úkryt před mrazem v krizových centrech

Autor: Nikol Sikorová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Lidé bez domova celoročně přemýšlí, kam složit hlavu. Komplikace řeší hlavně v zimě, když teploty klesají pod nulu. Pokud nechtějí nebo nemohou využít noclehárnu, v Brně jim pomoc nabízejí tři noční krizová centra. První je Centrum sociálních služeb, další Armáda spásy a poslední Diecézní charita. Dvě z nich budou v provozu do konce února, třetí se uzavře poslední březnový den příštího roku. 

Centrum sociálních služeb Josefa Korbela, Armáda spásy, Foto: Archiv Armády spásy BrnoBrno – Bezdomovci, kteří nemohou přes zimní období využít noclehárny nebo jinou formu sociální pomoci, nemusí trávit noci venku. Město Brno ve spolupráci s Armádou spásy a oblastní charitou opět připravilo systém nočních krizových center. „V minulosti se nám tento model osvědčil. Lidem bez domova díky němu nehrozí umrznutí,“ uvedl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

V provozu jsou v zimní sezóně tři noční krizová centra. Lidé bez domova se mohou uchýlit do Diecézní charity na ulici Bratislavská, která nabízí třicet míst. V Armádě spásy je k dispozici padesát míst. Kapacita Centra sociálních služeb na ulici Masná je třiapadesát míst. „Zatím nemusíme nikoho odmítat. V současnosti centrum využívá průměrně patnáct osob. Pravděpodobně díky relativně teplému počasí,“ řekl Petr Šimon z Diecézní charity. V případě, že by jedna budova byla zaplněná, jsou organizace připravené mezi sebou komunikovat a pomáhat si. „Aktivně spolupracujeme s dalšími charitativními organizacemi a vzájemně si nabízíme volné kapacity,“ sdělil Stisku ředitel Armády spásy Brno Ivan Borek. 

Noční krizová centra každoročně využijí stovky lidí. Loňskou zimu to bylo 528 osob. Z toho necelá polovina byli lidé z Brna. Mezi další návštěvníky patřili bezdomovci z různých měst a obcí Jihomoravského kraje, ale i z krajů ostatních. Dvaašedesát osob bylo z jiné země. „Centra v budovách se ukázala jako nejvhodnější, na rozdíl například od stanů, jak z praktické, tak finanční stránky,“ dodává Žára s tím, že dočasná mobilní obydlí město neplánuje používat.

 

Noční krizová centra

Centrum sociálních služeb, p.o.

Ulice: Masná 3b

Kapacita: 53 míst

Provoz: od 1.11. 2015 do 31.3. 2016

Armáda spásy Brno

Ulice: Mlýnská 25

Kapacita: 50 míst

Provoz: od 1.12. 2015 do 28.2. 2016

Diecézní charita Brno

Ulice: Bratislavská 58

Kapacita: 30 míst

Provoz: od 1.12. 2015 do 28.2. 2016

 

Čísla za zimu 2014/2015

Celková návštěvnost center 528 osob, z toho:

225 osob občané města Brna

115 osob ostatní návštěvníci z Jihomoravského kraje

126 osob z ostatních krajů

62 osob občané z jiných zemí

Klíčová slova: Brno, bezdomovci, zima, Centrum sociálních služeb, Dicézní charita, Armáda spásy, noční krizové centrum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.