23.03.2014 20:07


Bídná zima způsobila skiareálům miliardové ztráty

Autor: Krejsová Alice | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Vysoké teploty v letošní zimní sezóně, a kvůli tomu i špatné sněhové podmínky, způsobily provozovatelům českých lyžařských středisek ztráty na tržbách. Ze studie poradenské společnosti Mag Consulting vyplývá, že milovníci zimních sportů utratili letos na horách asi o 20 miliard korun méně než v předchozích sezónách. 

Říčky v Orlických horách – Jedním z mnoha lyžařských středisek, kterým letošní teplotní a sněhové podmínky způsobily mnoho těžkostí, je i Ski centrum Říčky v Orlických horách. "Přestože nám příroda zpočátku nenadělila mnoho přírodního sněhu, mínusové teploty, dostatek vody a přijatelná vlhkost naštěstí umožnily uvést do provozu zasněžovací systém, který zmíněný přírodní handicap zmírnil. Proto jsme mohli sezónu odstartovat hned na začátku prosince," přibllížil drobné komplikace spojené se zahájením zdejších zimních radovánek místopředseda Ski klubu Ústí nad Orlicí Jiří Krejsa.

Ačkoliv se začátek prosince nesl ve znamení slibných klimatických podmínek, nebyla příroda ke skiareálům vstřícná dlouho. "Přišla více než měsíc trvající obleva, která nás vrhla, co se sněhových podmínek týče, zpátky na začátek sezóny," uvedl k prvním týdnům provozu Ski centra Říčky v Orlických horách Krejsa. Skiareály, které nemají k dispozici systém umělého zasněžování, zasáhla teplotní obleva o to více. Jedním takovým je i Červenohorské sedlo, lyžařské středisko na severní Moravě, které letos kvůli nedostatku přírodního sněhu dokonce neotevřelo vůbec.

Vysoké teploty provázely téměř celou zimu, lyžařská střediska využila každou příležitost k umělému zasněžování

Naděje však svitla provozovatelům ski center s koncem ledna, kdy se teploty dostaly pod bod mrazu a místy klesaly až k minus 15 stupňům pod nulou. "Díky poklesu teplot jsme mohli opět spustit umělé zasněžování. V průběhu zhruba týdne vyrobilo dostatek technického sněhu na všech sjezdovkách i pod vlekem. Sezónu jsme díky tomu ukončili až včera," řekl Krejsa.

I přesto se ale nepřízeň počasí podepsala na naplánovaných sportovních akcích. "Komerční využití střediska v podobě víkendů s doprovodnými akcemi a předváděčkami k úhoně nepřišlo, museli jsme však zrušit většinu naplánovaných závodů," uvedl místopředseda k naplánovaným akcím.

Vzhledem ke klimatickým nepříjemnostem se propadly tržby středisek zimních sportů o mnoho procent. "Pokles tržeb oproti sezóně 2012/2013 se pohybuje v řádech desítek procent. Prozatím ještě nemáme konkrétní čísla," řekl Krejsa. Podle zjištění společnosti Mag Consulting zaznamenala řada níže položených skiareálů propad dokonce až o dvě třetiny oproti předchozím sezónám. Jen málo zimních středisek, mezi něž patří například lyžařský areál Špindlerův mlýn v Krkonoších, nezaznamenalo výrazný pokles. Pro ostatní provozovatele je však situace kritická. "Musíme splácet splátky za novou lanovku. Hledáme řešení v podobě oddálení splátek," uvedl pro ČTK Jiří Hanák za Ski klub Šumperk, který provozuje středisko Červenohorské sedlo. Celková ztráta českých lyžařských středisek by se měla podle průzkumu pohybovat kolem 20 miliard korun v porovnání s předcházejícími léty.

Jak hodlají provozovatelé řešit letošní ekonomické ztráty poznáme pravděpodobně příští sezónu. "Naši zákazníci se zdražení prozatím bát nemusejí. Ski centrum Říčky v Orlických horách nehodlá propad tržeb kompenzovat zdražováním jízdného v příští sezóně," dodal na závěr místopředseda Ski klubu Ústí nad Orlicí.

Klíčová slova: Lyžařské středisko, ekonomika, pokles tržeb, zima, sníh, Říčky v Orlických horách, Červenohorské sedlo, ekonomická situace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.