13.05.2016 17:06


Bílé kolo na Pekařské připomíná tragickou událost

Autor: Magdaléna Kunrtová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Happening Ghost bike pro zesnulého architekta Petra Hurníka se uskutečnil včera večer na Pekařské ulici v Brně. Akci zastřešila redakce Radia R Šlapeme a pícháme, která vysílá nejen o brněnské cykloscéně. Instalace kola se udála v návaznosti na tragickou dubnovou událost. 

Ghost bike byl v obležení zhaslých svící. Foto: Magdaléna Kunrtová

Brno – Zájemci o umístění bílého kola se sešli čtvrteční večer na Pekařské ulici v Brně. Ghost bike (památník v podobě kola pro zesnulé cyklisty – pozn. red.) má sloužit jako připomenutí tragédie, která se v blízkosti instalace kola udála. Jde o tiché prohlášení podpory práv cyklistů a cyklistiky jako bezpečného cestování nejen v Brně. Cyklistika je jako způsob dopravy podceňována.

Třiadvacátého dubna jel šestapadesátiletý brněnský architekt Petr Hurník na kole po Pekařské ulici v Brně. Při průjezdu kolem domu číslo 68 se srazil s náhle otevřenými dveřmi automobilu, které stálo na boku. Cyklista skončil v bezvědomí na tramvajovém pásu a posléze svým zraněním podlehl. Petr Hurník byl brněnský urbanista, který se dlouhodobě zasazoval o změny ve veřejném prostoru, a taktéž byl členem městské komise pro územní a strategické plánování.

„Akci jsme uspořádali v reakci na smrtelné zranění člověka na kole v door zone (zóna otevírání dveří od auta – pozn. red.). Zranění tohoto typu vznikají zejména kvůli nevhodně řešenému veřejnému prostoru,“ okomentovala význam události organizátorka Alexandra Mateásková. Design bílého kola připravil Igor Serenčko a veřejnost se se zájmem čtvrteční připomínky zúčastnila. 

Podle Mateáskové se pozitivní změny směrem k udržitelnějším formám dopravy dějí příliš pomalu. Lidé jsou podle ní vystavováni neúměrnému nebezpečí, ačkoliv jejich vliv na stav životního prostředí ve městě je pozitivní.

„Je celkem smutné, že se musí stát taková tragédie, aby nastartovala impuls pro zlepšování. Docela obdivuji lidi, co na kole v Brně jezdí. Provoz mi tu přijde šílený a cyklostezek je málo,“ komentovala cyklistické možnosti studentka Patricie Válková. Organizátoři mají v plánu dohledat i další brněnská místa, kde došlo k úmrtí člověka na kole, a osadit tato místa bílými koly. Věří, že přítomnost ghost biků ve veřejném prostoru přispěje k nutným změnám a větší ohleduplnosti lidí vůči sobě navzájem.

Inspirací brněnského bílého kola byla instalace ghost biků po celém světě na místech, kde zemřel člověk cestující na kole. Na webu této iniciativy je seznam takových míst s příběhy zesnulých a brzy tam přibude i jeden z Pekařské.

Klíčová slova: smrt, kolo, tragédie, cyklistika, ghost bike

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.