31.03.2014 23:52


Biomasa má budoucnost, vnímají to i spotřebitelé

Autor: Barbora Božková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Elektřina a teplo z větru, slunce či biomasy má u návštěvníků právě se odehrávajícícho brněnského veletrhu Biomass podporu. Ovšem za předpokladu, že bude zelená energie levnější než ta získávaná z jádra či uhlí. Kupříkladu o pořízení ekologického topení ale návštěvníci-spotřebitelé příliš neuvažují. Přitom právě v obnovitelných zdrojích a malých domácích systémech vidí odborníci na energetiku významný zdroj pro budoucnost. V českých poměrech se nejslibněji jeví využívání biomasy. Na podporu biomasy se zaměřil i veletrh Biomass, pořádaný do čtvrtka 3. dubna.

Brno – Biomasa má široké spektrum využití. Od výroby tepla ve výtopnách a teplárnách,  přes výrobu elektřiny a tepla v bioplynových stanicích, až po produkci agropaliv pro dopravu. Zatímco poslední možnost není tak účinná a vzbuzuje otazníky ohledně ekologičnosti a etičnosti, využití biomasy v energetice už nyní tvoří důležitou složku energetického mixu z obnovitelných zdrojů energie. S tím souhlasí i spotřebitelé. „Topíme dřevem, o zdroje energie se zajímáme. Kdyby byl tarif elektřiny z obnovitelných zdrojů nižší než ten normální, určitě bychom na něj přešli,“ řekl Luboš Urban z Brna, který ale o zásadnějším přechodu na obnovitelné zdroje energie neuvažuje. Podobně vnímá domácí systémy na výrobu zelené energie i Josef Švadleňák z Brna. „V našem věku už bychom to stejně neuplatnili. Ani v okolí se o žádném využívání zelených zdrojů nebo bioplynu neuvažuje. Doma topíme dřevem, snažíme se odebírat co nejméně elektřiny, na ohřev vody používáme plyn,“ uvedl důchodce Švadleňák.  

Martin Sedlák, výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost, odhaduje, že biomasa bude v příštích padesáti letech tvořit až šestapadesát procent potenciálu české zelené elektřiny, v případě tepla to může být až osmašedesát procent. „Náklady na získání energie z biomasy by se mohly za šest let přiblížit nákladům fosilních paliv. Pokud se podaří oživit systém emisních povolenek, cena fosilních zdrojů se přiblíží své reálné výši,“ doplnil Sedlák.

Na podzim minulého roku se změnil zákon o podporovaných zdrojích energie, podle kterého se například od ledna tohoto roku zrušila podpora nových bioplynových stanic. „Změna byla poměrně nešťastná, bioplyn je totiž možné dobře kombinovat se solární energetikou a větrem. Případná obnova podpory by pak měla směřovat k elektrárnám o menších výkonech do tří set kilowattů, které zpracovávají odpad ze zemědělství či biologickou složku komunálního odpadu,“ vysvětlil Sedlák. Podle něj by se tak zachoval důležitý impuls pro oživení venkova. „Podpora bioplynových stanic je klíčovou šancí pro zemědělské farmy, které si mohou pomocí bioplynu snižovat náklady na teplo i elektřinu. Svým chodem pomohou ušetřit prostředky za skládkování i výstavbu spaloven. Na obnovení podpory tak vyděláme všichni,“ dodal Martin Sedlák.

Majitelé rodinných domů si můžou pořídit kotel se speciálním hořákem a podavačem a přejít na vytápění peletami. „Pelety jsou slisované granule převážně rostlinného původu, které slouží jako krmivo, stelivo pod dobytek, hnojivo či palivo. Dají se využívat na vytápění domácností, ale i v průmyslu. Jejich výhřevnost je srovnatelná s černým uhlím,“ vysvětlil technolog linky na výrobu pelet Lubomír Jána. Cena takového kotle na pelety je přitom srovnatelná s kotlem na tuhá paliva. Nevýhodou vytápění peletami je nutnost vyhradit si v domě velký skladovací prostor. „Nejlépe je myslet na to už při stavbě domu. V některých domech mají speciální místnost, ze které jdou pelety do kotle automaticky šnekovým podavačem,“ uvedl Jána. Na jednu topnou sezónu je potřeba tři až čtyři tuny peletek, tuna přitom stojí čtyři tisíce korun.

Před samotným pořízením nového ekologického vytápění však Martin Sedlák doporučuje provést důkladnou analýzu stavu domu. „Zájemce by si měl srovnat všechny možnosti, od zateplení domu, výměny oken až po srovnání nákladů na solární panely, solární kolektory a biomasový zdroj. Nemá cenu pouštět se do pořízení zařízení jen proto, že chce někdo podpořit biomasu,“ uzavřel Sedlák.

Klíčová slova: biomasa, obnovitelné zdroje energie, pelety, bioplynové stanice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.