23.11.2014 19:12


Blogy: místo pro vlastní názory, nebo levný reklamní prostor?

Autor: Zuzana Richtrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Úspěšné tuzemské i zahraniční blogerky se stávají čím dál více součástí propagační politiky mnoha firem. Publicita, které se produktům prostřednictvím článku či videa dostane, totiž mnohonásobně převyšuje jeho výrobní hodnotu. Stačí jen rozeslat dárkové balíčky a úspěšná reklamní kampaň se v tu chvíli rozbíhá.

Blogování je fenoménem dneška. Kdo blog nepíše, nebo aspoň nečte, jako by nebyl. Můžete se na něm vyjadřovat k politické situaci, vypisovat se z pocitů po smrti dítěte, nebo jen ostatním radit s vhodnou barvou rtěnky či představit nejaktuálnější trendy v oblasti módy. A pokud nevládnete psaným projevem, stačí vzít kameru a začít s video podobou blogu, tedy vlogováním. Že jsou blogy skvělým místem, kde se dá téměř zadarmo vytvořit reklama na jakýkoliv výrobek, brzy objevila i propagační oddělení mnoha tuzemských i světových značek.

Představme si to takhle. Chcete, aby se o vašem novém výrobku, pro zjednodušení například řasence, dozvědělo co nejvíce členů cílové skupiny. Jak postupovat? Natočit reklamu je určitě fajn, ale kdo dnes ještě věří tomu, že řasy budou po nanesení vypadat stejně jako ty modelčiny? Málokdo. Lidé si chtějí všechno vyzkoušet, osahat. Už nevěří mediální masáži, photoshop dávno prokoukli. Co s tím? Začít rozdávat vzorky na ulici? Přidávat je k nejčtenějším časopisům? Určitě funkční, ale ekonomicky dost nevýhodné. V tuto chvíli přichází na scénu, tedy do mysli propagátorů, blogosféra. Co takhle poslat řasenku několika slečnám, které o ní napíšou článek? Ten si následně přečtou tisíce potencionálních zákaznic. Finanční náročnost minimální, úspěch obrovský. Stačí se podívat jen na český rybníček. Stránky Petry Vančurové, která píše pod pseudonymem Petra Lovely Hair a již podruhé obhájila post Blogerka roku, mají jen za měsíc říjen neuvěřitelných 363 679 návštěv. Blogerka navíc často k popisu řasenky, který se můžeme dozvědět i z televizní reklamy, přidá několik fotek před a po, tedy nejdříve bez a potom už s nánosem recenzovaného produktu na řasách.

A to je to, co lidé potřebují. Vidět reálný výsledek, kterého dosáhne jeden či jedna z nich. Žádná kouzla a čáry. A tak se své příležitosti chopily reklamní oddělení a začla fungovat vzájemná symbióza. Postupem času se ale blogerky tuhle reklamní hru naučily hrát a diktují si pravidla. Přišly totiž na to, že pokud už mají výrobek zadarmo v ruce a neváže je žádná smlouva, nejsou nucené svůj názor nijak poupravovat, ať už z vděčnosti či z jiných pohnutek. Můžeme se proto celkem často setkat s tím, že po naprosto zdrcující recenzi najdeme krátkou větičku, v níž blogerka či bloger děkují za zaslání produktu oné firmy. Ale známe to, špatná reklama, taky reklama. Proto nabídek na spolupráci zdaleka neubývá. Naopak, autorky nejčtenějších blogů spolupráci ve velkém odmítají. Třeba v případě, že jim místo nové palety očních stínů přijde ke zhodnocení kartáček na zuby. Ano, příležitosti už dnes využívají opravdu všichni.

Blogerkám se spolupráce určitě vyplácí. Samozřejmě, že si pod článkem musí přečíst několik komentářů, které je obviňují z neobjektivnosti a zaujatosti a můžou být doprovázené i závistivými útoky. Pokud se ale slečny rychle zorientují, mění pravidla a zůstávají bez problémů nestranné. Rozbouřené vody diskuzí pak navíc uklidní pravidelné soutěže pro čtenáře, pro které se vžilo anglické označení giveaways. Do těch firmy často nějaký ten dárkový balíček poskytnou. Tím si opět téměř zadarmo udělají dobré jméno. A symbióza funguje úspěšně dál.

Ve světě se však pohybujeme na jiné úrovni. Spolupráce blogerů či vlogerů a firem zde funguje již zcela automaticky. Aby ne. Anglicky píšící či mluvící autorky si najdou mnohem širší základnu příznivců. Nejznámější americká youtuberka, tedy autorka krátkých videí, která umisťuje na portál YouTube, Michella Phan se díky více než sedmi milionům pravidelných odběratelů dostala až ke své vlastní kosmetické řadě. A co bylo prvním krokem této úspěšné podnikatelky? Rozeslala svou kolekci mezi ostatní členky YouTube komunity, které ji pro své sledovatele zhodnotily, a tak přišla další poměrně levná reklama produktu.

 Ano, mluvím jen o části spektra, které blogy pokrývají. Nechci se vůči jiným vymezovat, ale ty s nálepkou fashion (o módě) či beauty (o kosmetice) jsou dle mého na spolupráci nejplodnější. Navíc mám pocit, že pokud blogerovi, který publikuje vegetariánské recepty, přijde zadarmo bedýnka bio mrkve, nebudí to takové pozdvižení jako dárkový balíček od Rimmelu. Musím tedy nesouhlasit s nepřejícími komentáři, které se dobře fungující kolo spolupráce snaží zastavit, či aspoň negativními ohlasy vychýlit z dráhy. Reklamu výrobek potřebuje. V dnešním světě je to zcela bez debat. A pokud má honorář místo modelky, která třicet sekund špulí rty a mhouří oči do kamery, dostat někdo, kdo mi popravdě ukáže, co výrobek umí, jsem jedině pro. I pokud dostane místo jedné rtěnky rtěnek dvacet, nechává mě to chladnou. Pokud vás ne, směle sedněte k počítači, piště jako o život a čekejte na svůj první sponzorský balíček. Držím palce!

Článek můžete číst také na stisk.blog.idnes.cz

Klíčová slova: blog, bloger, fashion, beauty, reklama, PR

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.