12.11.2010 23:11


Blues-rock a čistá originalita zazněly ve Staré pekárně

Autor: Ondřej Ekl | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Brněnská kapela Kulturní úderka a formace z Pelhřimova s názvem Pročišťující pilulky Kleeweinovy dnes vystoupily v brněnském klubu Stará pekárna. Na své si přišli posluchači dnes tolik oblíbeného mixu blues a rocku a také ti, kteří ocení každý šílený nápad.

Autor: Ondřej Ekl

Brno – Blues-rock v podání skupiny Kulturní úderka zazněl dnes večer v sále proslulého hudebního klubu Stará pekárna. Brněnská kapela si na koncert přizvala formaci z Pelhřimova, jejíž originalita je patrná už v názvu. Pročišťující pilulky Kleeweinovy skutečně vyčnívají z běžné hudební produkce a svými nápady předčily domácí kapelu několikanásobně.Pročišťující pilulky Kleeweinovy. Foto: Ondřej Ekl

Na pódium vstupují členové první skupiny těsně před půl devátou. Pilulky hrají ve složení bicí, zpěv, basová kytara, klávesy a saxofon. Image kapely je jedinečná, srandovní kostýmy perfektně pasují k ironickým a metaforickým textům. Kapela celé svoje představení prezentuje jako velikou srandu a náležitě si svůj výstup užívá. České texty jsou bohaté na slovní hříčky. Výstup, hudba i text do sebe skvěle zapadají a kdo přišel až na druhou kapelu, ochudil sám sebe o jedinečné představení.

Kulturní úderka se začala rozehřívat o půl desáté. Kdo kapelu zná, byl připraven na nářez poctivého anglického blues-rocku, říznutého místy trochou funky. Skupina zahájila svůj výstup v pomalém tempu. Písničky jako Heavy love nebo známá Thrill is gone hodně připomínají produkci amerického bluesmana Joe Bonamassy, a kdo ho má rád, přijde si na své. Kulturní úderka zapůsobila suverénním vystupováním a perfektně technicky zvládnutou hrou na nástroje. S každou další skladbou začala Kulturní úderka. Foto: Ondřej Eklkapela přitvrzovat a postupně si získávala publikum. Největší odezvu měla jednoznačně písnička Baby please don’t leave me, která si srdce posluchačů získala dokonalou hrou s rytmem. Na tom má největší podíl bubeník, který je z tříčlenné formace tím nejnovějším. „Má to šťávu a parádní rytmy,“ potvrdila jedna z posluchaček Tereza Gregorová. Kulturní úderka koncert zakončila ve stylu funky po necelých čtyřiceti minutách.

Brněnská formace není na hudební scéně žádným nováčkem. Začala fungovat v polovině devadesátých let a od té doby se svým moderně pojatým blues koncertuje po celé republice. Hraje ve složení Štěpán Dokoupil (zpěv, kytara), Mojmír Sabolovič (basová kytara) a Dan Prýgl (bicí). V roce 2003 hudebníci vydali své prozatím jediné album s názvem Rock’s groove. Sbírají také trofeje z četných soutěží, v roce 2008 vyhráli mezinárodní Blues Aperitiv, o rok později uspěli na Sázavafestu. Další koncert Kulturní úderky se koná už příští týden, devatenáctého listopadu, v Havana clubu v Jevíčku.

Klíčová slova: Pročišťující pilulky Kleeweinovy, Kulturní úderka, Stará pekárna

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.