18.03.2019 19:45


Boj s varoázou pokračuje. Během zimy uhynuly tisíce včel

Autor: Heda Greplová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Po celém světě hromadně vymírají stovky druhů hmyzu. Výjimkou není ani Česká republika. Včelaři zaznamenávají markantní úhyny a kolapsy včelstev související především s chorobou zvanou varoáza, kterou přenáší parazit kleštík včelí.

Jarní prohlídka včelstva

Brno - Během letošní zimy na Českobudějovicku některým včelařům uhynula všechna včelstva. Důvodem by mohla být varoáza, loňské horké léto, viróza ale i extrémní výkyvy teplot. „V tuto chvíli přesné informace o úhynu včel po zimě nemáme. Ještě shromažďujeme data, která se teprve budou vyhodnocovat. Dostaly se k nám jen neoficiální zprávy o úhynu včel a zatím to vypadá na varoázu,“ sdělila Petra Mikšovská z Českého svazu včelařů.

Včelaři a ekologové upozorňují i na vedlejších účinky pesticidů. Chemikálie decimují včely i jiný hmyz, který se stává méně odolným proti roztočům. „Určitě mají vliv i pesticidy, ale stále se zjišťuje, jak velký. Včelstva jde obecně velmi špatně pozorovat. Některé látky navíc působí dlouhodobě a ve výzkumech se jejich účinky na včely vůbec nemusí projevit,” poznamenal entomolog Štěpán Ryba.

Nemoc varoáza se do Česka dostala v sedmdesátých letech z Indie, kde se vědci pokoušeli zkřížit včelu medonosnou se včelou indickou. Včela indická se s roztočem potýkala tisíce let, takže si vybudovala odolnost. V průběhu křížení se parazit uchytil i na včele medonosné. Ta proti němu nemá vyvinutou obranyschopnost a rychle mu podlehla. Kleštík saje z včel i jejich larev hemolymfu. Napadené larvy se tak líhnou poškozené a žijí jen krátce. Celé včelstvo postupně slábne až úplně vymírá.

Parazit se rozšířil po světě a dnes je jediným místem bez kleštíka včelího Austrálie a některé ostrovní státy. „Život s parazitem je pro včely i včelaře velmi komplikovaný. Parazit oslabuje celý superorganismus včel a také je přenašečem několika virů,” dodal Ryba.

Klíčová slova: Včela, včelař, hmyz, pesticidy, varroáza, kleštík, úhyn včel, parazit, roztoč

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.