10.05.2018 16:49


Bolek Polívka ve svém divadle zahájil výstavu obrazů a objektů Radka Květa

Autor: Tereza Čaladi | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Výstava obrazů a objektů letošního vítěze České ceny za architekturu Radka Květa začala ve středu v Divadle Bolka Polívky. Foyer zaplnil hojný počet návštěvníků, mezi nimi byl i samotný principál divadla Bolek Polívka, který si výstavu nenechal ujít. Architekt Radko Květ se proslavil zejména svou realizací Archeoparku Pavlov, na kterém spolupracoval spolu s Pavlem Pijáčkem a za kterou obdrželi v loňském roce Hlavní cenu České ceny za architekturu. Květ teď pracuje na projektu pro Moravské zemské muzeum a na projektu pro Masarykovu univerzitu.

Zahájení výstavy

Brno – Ve středu v podvečer mělo Divadlo Bolka Polívky vysokou návštěvnost, která tentokrát nebyla způsobena divadelní hrou, nýbrž vernisáží výstavy obrazů a objektů architekta Radka Květa. Tvůrce výstavních děl je držitel mnoha architektonických ocenění včetně České ceny za architekturu. Na vernisáž se přišel podívat i samotný principál divadla Bolek Polívka. „Brno je tak krásné město také díky Radku Květovi, jsem rád, že tu dnes všichni můžeme být,“ řekl.

Výstava byla složená z nejrůznějších obrazů a objektů, jejichž tvorbou se Radko Květ zabývá ve svém volném čase. Malby považuje za své hobby, což mu vyhovuje, jelikož si může malovat, co chce a nemusí se snažit někoho šokovat.  „Živí mě architektura,“ smál se. Radko Květ vystudoval Fakultu architektury Vysokého učení technického v Brně a v roce 1991 si založil vlastní architektonickou kancelář. „Teď momentálně pracujeme na projektu pro Moravské zemské muzeum a i pro Masarykovu univerzitu. U projektů získávám inspiraci ze samotného života, z toho co vidím kolem sebe. Zaměřuji se zejména na prostor, světlo a barvy,“ dodal. Více než inspiraci o budoucích projektech neprozradil.

Nejznámějším dílem s nejvíce oceněními Radka Květa je Archeopark Pavlov, na kterém spolupracoval a Pavlem Pijáčkem. Mezi významná ocenění tohoto díla patří Česká cena za architekturu z roku 2017, Stavba roku 2016 a ke konci roku 2017 získalo mezinárodní cenu na soutěži v Mexiku, která se zaměřuje na projekty z betonu, v kategorii veřejný prostor. „Pavlov je skutečně záležitost světová s úžasným přístupem k archeologickému nalezišti. Je to exkluzivní prostor představující období středního paleolitu, ale nevytržený z kontextu. Já to považuju za úžasné dílo, o kterém se ještě dlouho bude mluvit,“ řekl architekt a pedagog Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Bohumil Chalupníček, který se přijel na výstavu podívat a spolu s autorem ji uvést. „Vernisáž je moc příjemná, cesty litovat nebudu,“ dodal.

Vernisáž a výstavu chválila i návštěvnice Lidia Šušíková. „Mám ráda světlo a barvy, se kterými Radko Květ pracuje. Celkově mi je jeho tvorba velmi blízká. Líbí se mi, jak si dává záležet na detailech, zejména u mixování barev, je úžasné, co z toho vznikne,“ řekla. „Mimo to se mi vernisáž líbí i díky moc dobrému občerstvení, které tu je,“ vyzdvihovala kombinaci jídla a umění.

Během vernisáže Radko Květ podotkl, že je překvapený a potěšený zájmem veřejnosti o svá díla. Představil také své zážitky z předávání architektonických cen z Mexika, kde se setkal s dalšími významnými architekty. Jeho obrazy úzce souvisí s architekturou a pomocí prezentace zobrazil mexická architektonická díla, kterými se inspiroval v tvorbě obrazů na výstavu. Jeho výstavu obrazů a objektů je možné navštívit do 5. června.

Klíčová slova: Radko Květ, výstava, vernisáž, Archeopark Pavlov, Divadlo Bolka Polívky, Bolek Polívka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.