19.10.2016 22:03


Brexit: Lidé měli možnost ptát se znalců

Autor: Simona Ferulíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Debata o odchodu Británie z Evropské unie se konala v úterý v Knihovně Jiřího Mahena. Po úvodním slovu odborníků měli lidé možnost ptát se a diskutovat. Zajímala je kampaň před referendem nebo lhůta na vystoupení z Evropské unie.

Audio

    Záznam z debaty o Brexitu
         
    Autor: Simona Ferulíková

Znalci debatují o Brexitu

Brno - Ve společenském sále Mahenovy knihovny se v úterý večer sešli lidé, aby si poslechli debatu o Brexitu. Někteří s odborníky také diskutovali a kladli jim otázky. Zajímali se například o osobní názory debatních hostů, kteří divákům toto téma v úvodu akce přiblížili.

Večerem provázela Angelika Gergelová z brněnského Eurocentra. Zdeněk Sychra z Fakulty sociálních studií v Brně se věnoval červnovému referendu, které se v Británii uskutečnilo, a analytik Kryštof Kruliš z výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky divákům vylíčil pravděpodobný vývoj do budoucna a dopady odchodu Velké Británie na zbytek Evropské unie. Podle diváka Tomáše Suchánka byla debata zajímavá, ale místy ne příliš konkrétní. Naopak posluchače Dominika Koršalu debata příjemně překvapila. „Konverzace se mi líbila. Nečekal jsem, že to bude tak živé. Většinou totiž řečníci něco přednesou a dál se konverzace nerozvíjí, proto se mi dnešní živá debata líbila,“ uvedl Koršala.

Kruliš se v debatě věnoval Brexitu z evropského pohledu. Mluvil o odpovědi Evropské unie na rozhodnutí Britů z ní odejít. „Výsledek referenda nastartoval přemýšlení o tom, jak nastavit vztah vůči Británii. To jsou jednotlivé scénáře od Norska až po Světovou obchodní organizaci,“ popsal reakci Evropské unie Kruliš. Další odpovědí ze strany Evropské unie je podle něho také Bratislavský proces. Ten odstartoval v září, kdy se v Bratislavě konalo neformální setkání Evropské rady. Uvedl také, že Británie byla tahounem Evropské unie v orientaci na širší světové záležitosti, jako je mezinárodní obchod, nebo také v prosazování toho, že regulace mají být jen tam, kde je to opravdu potřeba. Dozvědět se, jaké dopady bude mít odchod Velké Británie z unie na zbytek Evropy, přišel i Koršala. „Chtěl jsem se dozvědět, jaké důsledky bude mít Brexit a myslím si, že jako občanů Evropské unie se nás toto téma také týká,“ vysvětlil svou účast.

Sychra popsal argumenty obou táborů v Británii před zmiňovaným referendem. Tábor bývalého britského premiéra Davida Camerona, který byl pro setrvání v Evropské unii, podle něho zmiňoval hlavně ekonomické dopady odchodu Británie. Zato druhý tábor měl mnohem konkrétnější důvody pro svoji kampaň, tedy za vystoupení z unie. Těmi byla například migrace, nařízení z Bruselu nebo globalizace. Tábor Borise Johnsona s heslem Vote Leave byl tak podle Sychry velmi úspěšný. „Byli velmi úderní i v kontextu toho, že cílili na konkrétnější záležitosti, zatímco druhý tábor argumentoval především ekonomicky a zastřešoval to obecným důvodem,“ vysvětlil Sychra.

V závěru večera pozvala Angelika Gergelová diváky na další debaty, které brněnské Eurocentrum chystá. Jednou z nich bude například debata o vztahu Evropy k Rusku.

Klíčová slova: Brexit, debata, Velká Británie, Evropská unie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.