06.03.2015 20:08


Brňané bojují s jehlami v ulicích

Autor: Burger Tadeáš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Více než dvě stovky použitých injekčních stříkaček našli brněnští strážníci v ulicích při celoměstské akci s názvem „Jehla“ na konci února. Prohledali při ní jak místa, kde se často schází uživatelé drog, tak i klidnější lokality, jako jsou například dětská hřiště. Nejvíce jehel našli policisté na pomezí Husovic a Zábrdovic, bez práce ale nebyli ani v centru města.

Brno – Hromadné akce zaměřené na použité stříkačky v brněnských ulicích se účastnilo dvacet policistů. Během devíti hodin hledání našli bezmála dvě stě třicet jehel. V centru města policisté jehly objevili hlavně v okolí Mendlova náměstí a parku u Koliště. Nejvíce jich pak našli na přelomu Husovic a Zábrdovic, zejména v okolí Svitavského nábřeží, kde jich nasbírali stovku. „Já se vůbec nedivím, poházené stříkačky tu vidím skoro pořád. Zvlášť u těch kolejí u řeky je toho spoustu,“ řekla obyvatelOpuštěné místo v Zábrdovicíchka Zábrdovic Lenka Houžvová.

Nejvíce stříkaček policisté nalezli na málo frekventovaných, odlehlých místech. S pomocí detektoru kovu zkontrolovali i dětská hřiště a pískoviště, podle mluvčího brněnské policie Jakuba Ghanema se však jehly na podobných místech téměř nevyskytují.

Hromadné akce tohoto typu pořádají policisté přibližně dvakrát do roka, na jednotlivých služebnách organizují menší sběry každý měsíc. Během všední služby pak většinou strážníci najdou kolem dvou stříkaček denně. Často také vyjíždí za lidmi, kteří nalezené jehly hlásí. „V případě, že na pohozenou stříkačku narazíte, je lepší zavolat na linku městské policie. Sami na jehlu nesahejte a ujistěte se, že v okolí nejsou další, o které byste se mohli zranit,“ poradil Ghanem

Sběru použitých stříkaček se věnuje i brněnské sdružení Podané ruce, které nabízí drogově závislým lidem pomoc při návratu do každodenního života. Mimo jiné poskytuje možnost výměny použitých jehel za nové, čisté. „Naším cílem je motivovat drogově závislé k tomu, aby stříkačky nikde neodhazovali a neohrožovali tím okolí, a aby je nesdíleli mezi sebou, což nese riziko šíření infekce. Lidem, kteří k nám přijdou, vyměňujeme jejich použité jehly za čisté, přičemž se nám jich kolem devadesáti pěti procent zase vrací zpátky, takže návratnost je tam vysoká,“ řekl Petr Blažek, vedoucí kontaktního centra Podané ruce.

Injekční stříkačky však lze volně zakoupit v některých lékárnách, kam je už vrátit nelze.

Klíčová slova: injekční stříkačky drogově závislí policie Brno jehla akce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.