26.04.2017 13:29


Brňané musí svůj příspěvek na šalinkartu zdanit

Autor: Tomáš Sůsa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dotace na šalinkartu je zdanitelný příjem. Rozhodl tak Finanční úřad pro Jihomoravský kraj. Město Brno rozhodnutí akceptuje a chystá se o něm všechny žadatele informovat. Těm se stále vyplatí žádost podat, protože z celkového příspěvku 1450 korun jsou povinni odvést dvě stě. Novinka je platná od příštího roku.

Šalinkarta

Brno – Podle jihomoravského finančního úřadu musí každý, kdo využije dotační program na šalinkartu, zaplatit ze získané slevy daň. „Příspěvek na dopravu je příjem, který není od daně osvobozen. Porušení povinnosti poplatníka bude mít za následek sankce,“ uvedl mluvčí úřadu David Stančík, podle kterého se na daň nevztahují ani žádné jiné výjimky.

 

Dotaci může získat ten, kdo si koupí základní roční nepřenosnou jízdenku a zároveň platí poplatek za místní komunální odpad a nemá na něm k datu podání žádosti žádný dluh. „Museli jsme zvolit cestu příspěvku, jakou ještě žádné město nevyzkoušelo. Snahu dát Brňanům pouze slevu by zastavil soud jako diskriminační. Přesně to už se stalo v Hradci a Liberci,“ vysvětlil náměstek primátora Martin Ander.


Město Brno akceptuje rozhodnutí finančního úřadu a hodlá o něm veškeré současné i budoucí zájemce o dotaci informovat. Všem bude posílat e-mail. „Komunikace s žadateli o příspěvek je o to jednodušší, že máme k dispozici jejich ověřené emailové adresy,“ popsal náměstek Ander. Daň bude odváděna až od příštího roku, a to ve výši dvě stě korun z celkového příspěvku v hodnotě 1450 korun. „Příspěvek zůstává výraznou výhodou,“ doplnil Ander.

Z povinnosti zdanit příspěvek na šalinkartu vypadává jedna z celkově tří skupin daňových poplatníků a to „poplatníci, kteří po skončení kalendářního roku požádají při splnění zákonných podmínek o provedení ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění svého zaměstnavatele.“ To znamená, že se daň netýká těch, za které při ročním zúčtování daní zaměstnavatel. Poslední podmínkou je, že jejich vedlejší zdanitelné příjmy za daný kalendářní rok nepřesáhnou šest tisíc korun.

Klíčová slova: aktualita, šalinkarta, dotační program, daň

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.