13.05.2015 00:21


Brňané opět po roce oživí veřejný prostor

Autor: Kubala Radek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Druhý ročník brněnského pouličního projektu Týden města začne v pondělí 18. května. Zájemci mohou až do neděle 24. května navštívit téměř padesát akcí, které mají oživit brněnské ulice. Těšit se můžou například na pěší zónu v Gorkého ulici, snídani na parkovišti nebo na minigolf v centru města.

Brno – Po roce Brňané opět oživí veřejný prostor kulturními a sousedskými aktivitami. Druhý ročník Týdne města začne již příští pondělí. Jeho návštěvníci se mohou zúčastnit téměř padesáti akcí, které pořádají brněnské kavárny, občanské organizace nebo sami obyvatelé Brna.

Město není šedivý labyrint plný hluku a prachu, město je rozmanité místo plné lidí a příležitostí, zní motto celého týdne. Podle organizátorů je hlavním cílem projektu oživit ulice a vrátit městu půvab. Rovněž chtějí inspirovat k spontánní a dobrovolné činnosti při spoluvytváření podoby města.

Hned první den mají návštěvníci možnost se zúčastnit blešího trhu v ulici Gorkého, divadelního předJednou z tradičních akcí je snídaně v Solniční ulici, kterou pořádá Hnutí Duha Brno. Foto: Jan Kopkášstavení před Cafem Laundry nebo Francouzského týdne v kadeřnictví Na stejné vlně. „Speciálně pro tuto příležitost zřídíme před naším kadeřnickým salónem a před přilehlou vinotékou posezení, kde si lidé můžou dát kávu z našeho salónu či víno z přilehlé vinotéky,“ píší v pozvánce organizátoři akce. V úterý bude možné v ulicích Brna hrát minigolf. „Trasa je zatím tajná, ale povede skrz centrum Brna,“ slibuje v pozvánce organizátor akce Tomáš Hubáček.

Ve středu je možné se pustit společně s lidmi z kavárny Tři ocásci do okrašlování ulice Gorkého, přijít si poslechnout hudbu produkovanou Amaro records před Fakultu sociálních studií nebo se zúčastnit cyklojízdy brněnským centrem. Ve čtvrtek mohou zájemci navštívit kupříkladu výstavu fair tradových výrobků na Obilním trhu, malovat street art kolem ulice Koliště u vlakového nádraží nebo grilovat v ulici Lidické před parkem Lužánky.

Do projektu se tradičně zapojují i brněnské organizace. Jednou z nich je i sociálně ekologické hnutí Nesehnutí. „Projekt vychází z myšlenky aktivní participace veřejnosti, kreativního a alternativního využívání veřejného prostoru. Oživení městské plochy nám nabízí skvělou příležitost představit naše aktivity přímo v ulicích,“ řekla koordinárotka aktivit z Nesehnutí Barbora Bakošová.

Další organizací je například místní skupina Hnutí Duha. „Máme radost, že akce, u jejíhož zrodu jsme před třemi lety stáli, žije a rozvinula se v celý týden oslavy společného života v brněnských ulicích. Letos budeme již tradičně v úterý snídat na parkovišti v ulici Solniční a v sobotu ráno se chystáme upravovat park na Svitavském nábřeží, kde zahajujeme revitalizační projekt,“ uvedl koordinátor aktivit z Hnutí Duha Brno Josef Patočka.

V pátek a o víkendu se mohou lidé procházet po uměle vytvořené pěší zóně v Gorkého ulici, posnídat na nábřeží ulice Zvěřinové nebo se zúčastnit happeningu iniciativy Kulturou proti (z)chátrání. „Chceme podpořit vznik autonomního sociálního a kulturního centra v Brně, stejně jako další podobné aktivity, které směřují k oživení veřejného prostoru a chátrajících budov,“ píší organizátoři v pozvánce na akci.

Týden města každoročně láká spoustu lidí. „Na mnoho akcí z Týdne města půjdu, protože osvěžující zážitek odlišné atmosféry Brna je pro mě výjimečný a důležitý. Místo kyselých obličejů a mručení pod vousy vidím lidi, kteří pro své okolí chtějí něco dělat," líčil tradiční účastník Jaroslav Novotný. Týdenní slavnost ukončí nedělní pochod žen z Líšně do Brna.

Klíčová slova: Týden města, Brno, Nesehnutí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.