27.09.2017 16:20


Brňané se od příštího roku dočkají posílení MHD

Autor: Eliška Pavlíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Přeplněné tramvaje v ranních hodinách či komplikované cestování nočním autobusem. Takové situace jsou momentálně běžné pro mnoho cestujících v Brně. Od příštího roku by ale mělo dojít ke změně. Nový plán navrhuje posílení městské hromadné dopravy, a to především ráno a večer. Linky budou jezdit častěji, přes více zastávek a noční autobusy už nepojedou jen zkrácené trasy.

BRNO – Cestování po Brně by mělo být od roku 2018 pohodlnější. Členové brněnské městské rady projednávali na úterním zasedání nový plán pro městskou hromadnou dopravu. „Dopravní plán pro rok 2018 zohledňuje mimo jiné připomínky městských částí, které byly z hlediska dopravního, provozního a technologického realizovatelné,“ uvedl náměstek primátora Matěj Hollan. Cestující mohou očekávat častější odjezdy, větší vozy a delší trasy linek. 

U tramvajové dopravy by se měla navýšit kapacita linky 1 v pracovních dnech. Dále pravděbodopně posílí linka 9 v nepracovních dnech, nebo dojde k prodloužení linky 3 ze zastávky Vozovna Komín na Rakoveckou v ranních a večerních hodinách.

Častější odjezdy se budou týkat také trolejbusů a autobusů. Například trolejbusového spoje číslo 31 a expresního autobusu E56. Jeho trasa vede od bohunické Fakultní nemocnice přes nádraží v Králově Poli až do Technologického parku.

Podle plánu vzniknou i zcela nové spoje. Jeden z nich bude na jihozápadě Brna, kde doposud přepravní linka chyběla. Tato trasa obsluhovaná minibusy bude spojovat Bystrc, Žebětín, Troubsko a Univerzitní kampus. To mimo jiné usnadní cestujícím v Troubsku a na Veselce přestupování na regionální autobusy ve směru Velká Bíteš a Rosice.

Změny v dopravě se budou týkat také nočních spojů. Dopravní podnik by měl zrušit nácestné konečné zastávky. Všechny noční autobusy tedy v takovém případě pojedou až na konečnou.

V dopravním plánu je také návrh na nové noční spoje z Brna do Znojma a Vyškova, kam nejezdí v pozdních hodinách vlaky. Autobusy by odjížděly z hlavního nádraží kolem půl jedné ráno. Tuto změnu by uvítala i dvaadvacetiletá studentka Masarykovy univerzity Pavlína Ondráková, která bydlí nedaleko Znojma. Trasu tedy využívá. „Myslím, že je to skvělý nápad. A to jak zvýšení množství spojů po Brně, tak taky do jiných částí Jihomoravského kraje. Mnoho cestujících určitě potěší noční autobusy do Znojma, protože dostat se v noci z Brna právě třeba do Znojma je nyní docela problém.“

Konkrétní podrobnosti změn ještě nejsou zcela jasné. „Informace z jednání Rady města budou sloužit jako podklady, ze kterých bude dopravní podnik vycházet při přípravě jízdních řádů. Jedná se o "novinky", které budou zohledněny ve výši kompenzace od magistrátu města pro dopravní podnik,“ uvedla tisková mluvčí brněnského dopravního podniku Barbora Lukšová. Lidé v Brně se ale určitě nemusí obávat žádných komplikací v MHD spojených s realizací navrhovaného plánu. „Celorepublikový termín změny jízdních řádů je každoročně na začátku prosince. Cestující se žádných omezení obávat nemusí,“ dodala Lukšová.

Navrhované změny by měly vejít v platnost desátého prosince roku 2017.

Klíčová slova: městská hromadná doprava Brno, tramvaje, noční spoje

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.