27.03.2019 22:03


Brňané se v létě projedou po městě historickými tramvajemi

Autor: Ladislav Zouhar | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Radní města Brna vyčlenili více než dva miliony korun na opravu historických tramvají. Ty budou jezdit po městě od května do konce srpna a připomenou lidem sto padesát let od založení městské hromadné dopravy v Brně.

Parní tramvaj Karolínka. Autor: Archiv Technického muzea Brno

Brno – Vedení technického muzea se rozhodlo opravit nejstarší dochované tramvaje k výročí založení hromadné dopravy v Brně. Radní jim na opravu přispějí více než dvěma a čtvrt miliony korun. Většinou z nich se budou moci lidé i projet.

Dopravní podnik vypraví z vozovny Technického muzea v Líšni dvě soupravy otevřené pro veřejnost. „Chystáme tramvaj číslo 57 z roku 1913, která bude táhnout vlečný vůz číslo 205 z roku 1920. Další souprava bude složena z vozu 99 a vlečného vozu číslo 296 z roku 1938. Lidé se budou moci svézt i v letním otevřeném voze připojeném k parní tramvaji Karolínka. V centru bude jezdit i takzvaná koňka, tedy tramvaj tažená koňmi,“ uvedl zaměstnanec technického muzea Brno z oddělení dokumentace techniky Tomáš Kocman.

Všechny vybrané historické tramvaje budou muset projít servisem, než vyjedou do ulic. „Bude to zahrnovat revize, technické prohlídky a brzdové zkoušky. Zjištěné závady bude potřeba odstranit a tramvaje uzpůsobit tak, aby vyhovovaly požadavkům pro provoz na současné tramvajové dráze,“ řekl radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Všechny vozy ale nebudou moci vozit návštěvníky. „Například historický vůz číslo 10 z roku 1900 nebude veřejnosti k dispozici, kvůli svému technickému stavu. Proto bude pouze tažen prázdný, aby se na něj lidé mohli alespoň podívat," vysvětlil Tomáš Kocman z Technického muzaa.

Jízdní řády upřesní dopravní podnik města Brna až těsně před zahájením provozu historických tramvají, tedy někdy na začátku května. „Cena jízdenek by se měla pohybovat okolo padesáti korun. V případě Karolínky se cena může vyšplhat až ke dvěma stům korun," doplnil Kocman.

Brno se stalo v roce 1869 prvním městem s veřejnou dopravou na území České republiky. „Sto padesáté výročí městské hromadné dopravy je velmi významná událost. Rádi jsme muzeum v této snaze podpořili, neboť lidé se tak budou moci prostřednictvím historických vozů přenést do minulosti Brna," uvedla primátorka města Markéta Vaňková.

O chystaném výročí Stisk informoval už tuto sobotu: http://www.munimedia.cz/prispevek/letosni-dopravni-nostalgie-bude-v-duchu-150-vyroci-brnenske-hromadne-dopravy-14985/?fbclid=IwAR0-dyu_EIEpBK_6HFd8vfJiY7rOzM5GMxSKLMZ58wPA7E7HAktEkndNo7M

Klíčová slova: historie, výročí, tramvaj, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.