15.10.2019 17:33


Brňané si na multimediální výstavě připomenou komunistický režim

Autor: Klaudie Břeňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Dlouhé fronty, cenzura, komunistická ideologie a nesvoboda. To vše představuje projekt Totalita, který v pondělí 14. října odstartoval na brněnském náměstí Svobody. Projekt vytvořený k výročí třiceti let od sametové revoluce představuje jak výstavu, tak i multimediální projekci, která zobrazuje život za minulého režimu.

Projekce Totalita má své místo na náměstí Svobody

Brno – Na náměstí Svobody vyrostl projekční dóm, ve kterém mohou návštěvníci zhlédnout 3D projekci o životě za komunistického Československa. Podle organizátorů by dokument měl návštěvníky překvapit a ukázat jim něco, co nikdy předtím neviděli. „Je to jednoduché a bez zbytečných odboček. Myslím, že pro žáky bude právě v té jednoduchosti síla,“ zhodnotila projekci po zhlédnutí učitelka dějepisu z brněnského gymnázia.

Před projekčním dómem na náměstí Svobody se již od rána tvořila dlouhá fronta. Dóm má podobu obřího černého nafukovacího balónu. Před ním stojí řada informačních panelů s dobovými fotografiemi doplňujících výstavu. Pro věrné zachycení doby jsou dva z organizátorů převlečeni za příslušníky veřejné bezpečnosti, kteří postupně pouští návštěvníky dovnitř.

Uvnitř dómu je 110 lehátek na sezení. Nad hlavami návštěvníků se rozprostírá kopulovité projekční plátno. Po chvíli dokument začíná. Záběry komunistických symbolů střídají dobové fotografie a videa z pražského jara a sametové revoluce. To vše je doplněno o grafické ztvárnění osob a života v komunistickém Československu. Zvukové efekty přidávají dokumentu vážnost a vyvolávají silné emoce. Po skončení promítání návštěvníci opouštějí dóm. „Jsem z toho trochu v šoku, ale už si tu dobu dokážu představit,“ prohlásila studentka gymnázia Daniela Pešlová, která projekci navštívila se školou.

Samotný dokument trval zhruba dvacet minut a organizátoři v něm zachytili období od roku 1948 až do sametové revoluce v roce 1989. „Bylo to pěkné a věrně zachycené, ale trochu krátké,“ řekla čtyřiasedmdesátiletá návštěvnice výstavy Jaroslava Hořejšová.

Projekt vytvořili organizátoři k výročí třiceti let od sametové revoluce s cílem vzdělávat mladší generace, které dobu komunistického režimu nezažily. Projekční dóm je otevřen denně od půl deváté ráno do sedmi večer. Dopoledne je vyhrazeno školám a odpoledne veřejnosti. Zájem o výstavu je velký. „Ještě před začátkem výstavy jsme obdrželi přes tisíc rezervací od škol,“ dodala brněnská primátorka Markéta Vaňková. Výstava potrvá od pondělí 14. října do soboty 19. října.

Klíčová slova: Totalita, výstava, náměstí Svobody

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.