14.11.2019 21:45


Brňané si připomněli listopadové události roku 1939 v areálu Kounicových kolejí

Autor: Filip Brychta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pieta pořádaná Masarykovou univerzitou uctila památku obětí nacismu, které zabili členové gestapa v Kounicových kolejích. Lidé si je připomněli ve čtvrtek 14. listopadu. Studenti Masarykovy univerzity nejprve přečetli stovky jmen osob usmrcených v areálu kolejí a následně rektor i ostatní zástupci jednotlivých fakult položili věnce na jejich památku. Četly se vzpomínkové texty studentů i báseň psaná ve vězení gestapa.

Lidé pokládají květiny

Brno – Pietní akce konaná v areálu Kounicových kolejí v Brně připomněla hrdinství a osudy lidí nejen z Masarykovy univerzity. Pieta se konala ve čtvrtek odpoledne 14. listopadu, tedy tři dny před výročím události, která změnila studentské koleje na vězení gestapa. Stalo se tak 17. listopadu roku 1939. Při připomínkové akci přečetli studenti Masarykovy univerzity jména osob, které zahynuly v prostorách Kounicových kolejí. Následně rektor a zástupci všech fakult položili věnce k uctění jejich památky.

Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš ve svém proslovu vyjádřil slova uznání svým předchůdcům na univerzitě. „Toto místo představuje posvátnou půdu nejen pro naši univerzitu, ale i pro každého člověka milujícího svobodu, pro každého demokrata a pro každého člověka věřícího v masarykovské ideály,“ řekl ve svém proslovu. Bareš také zmínil, že bojovat proti skutečnému zlu je potřeba v jeho počátcích.

„Tuto akci jsem viděla v časopise a měla jsem chuť sem přijít. Určitě jsou takovéto akce dobré. Bez toho by nebyla univerzita taková, jaká je,“ sdělila studentka Masarykovy univerzity Barbora Mihálková. „Bylo to hodně dojemné. Hlavně rektorův proslov,“ podělila se o pocity Mihálková.

V průběhu celé akce zapalovali lidé svíčky a pokládali je na schody před řečnický pult. Proslovy končily četbou básně napsané ve vězení gestapa. Následně byli přítomní pozváni k otisku bílé dlaně na černé plátno. Plátna se nacházela v místech, kde byli vězni popraveni.

Klíčová slova: Brno, Kounicovy koleje, pieta, 17. listopad,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.