03.03.2012 09:11


Brňanům se na sídlištích líbí

Autor: Veronika Machová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Jak se dnes žije obyvatelům brněnských panelových sídlišť? Na tuto otázku odpovídá výstava s názvem Sídliště – dobrá adresa, kterou mohou návštěvníci až do konce března zhlédnout v Urban centru na Staré radnici.

Výstava Sídliště - dobrá adresa?Brno Jednadvacetiletá Dagmar Grulichová by bydlení na sídlišti za rodinný domek na venkově rozhodně nevyměnila. Přestože žije v brněnské části Starý Lískovec teprve třetím rokem, zvykla si a nic ve svém okolí nepostrádá. „Líbí se mi mít vše, co potřebuji, po ruce. Hned vedle paneláku máme supermarket, telefonní budku, několik restaurací s příjemným personálem a u zastávky tramvaje stánek s výborným pečivem,“ pochválila.

Podobně jako ona upřednostňují pohodlné zázemí městského sídliště před životem v rodinném domě téměř dvě třetiny dotázaných v dlouhodobém výzkumu brněnských sídlišť. V loňském roce si průzkum nechali udělat brněnští radní. O jeho výsledcích podrobně informuje aktuální výstava Sídliště – dobrá adresa, kterou lze navštívit v prostorách Staré radnice v Urban centru.

Denně si výstavu přijde prohlédnout asi dvacet návštěvníků. "Minulý týden jsme pořádali i veřejnou prezentaci výsledků, na kterou bohužel přišlo jen sedm lidí. Ale i za tento počet jsme velmi rádi," přiznala socioložka Eva Gregorová. O výsledky výzkumu se ale intenzivněji zajímají hlavně představitelé brněnských částí a zástupci Magistrátu města Brna.

Výzkum měl navázat na obdobné výzkumy z osmdesátých a devadesátých let. Mezi téměr osmnácti sty respondenty byli obyvatelé sídlišť Lesná, Bohunice, Kamenný Vrch, Bystrc II, Kamechy a Vinohrady. V jednotlivých okruzích odpovídali na otázky týkající se jejich názoru na bydlení na sídlišti.

Ze závěrečné zprávy, volně dosupné na internetových stránkách Brna, vyplývá, že spokojenost se sídlištními byty za posledních pět až deset let jednoznačně vzrostla. Největší výhodou sledovaných sídlišť je podle spontánních odpovědí respondentů množství zeleně na sídlištích, klid k bydlení, dostupnost městské hromadné dopravy, služeb a obchodů. Více než dvě pětiny dotázaných uvedly, že jejich dům prošel v uplynulých deseti letech rekonstrukcí, což má nezanedbatelný vliv na jejich spokojenost. „Jsem velmi rád za postupnou přeměnu ,králíkáren' ze sedmdesátých let na moderní barevné domy,“ řekla Karel Řezáč z Bohunic.

Dotazovaní jako největší problém vidí parkování na sídlištích, zahuštěné zástavby domů a vysokou koncentraci lidí, která ovlivňuje kvalitu mezilidských vztahů. Asi polovina respondentů uvedla, že má mezi svými sousedy v domě někoho, koho by mohla označit za svého dobrého přítele. Soužití různých generací vedle sebe může být ale často problematické. „Občas máme se sousedy malý konflikt, když si pustím nahlas hudbu. Ale vše se vždy vyřeší. Jen je to takové úsměvné,“ přiznala Dagmar Grulichová.

Díky průzkumu vyšla najevo i odlišná struktura obyvatel jednotlivých sídlišť. Sídliště Lesná je například specifické vysokým podílem nejstarší skupiny obyvatelstva a jednočlenných domácností. Oproti tomu sídliště Vinohrady vykazuje nejvyšší podíl obyvatel mladších devětadvaceti let.

Výstava v brněnském Urban centru potrvá až do 31. března a je otevřena od úterý do pátku od 10 do 18 hodin a v sobotu od 13 do 16 hodin.

Klíčová slova: Brno, životní styl, bydlení, sídliště

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.