17.11.2019 01:05


Brnem prošel Napoleon s armádou. Připomněl, co předcházelo bitvě u Slavkova

Autor: Jiří Kašpárek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Vojáci v kostýmech Napoleonovy armády prošli Brnem. Připomínali, co se ve městě před dvěma sty lety stalo. „Člověk si musí připomínat historické okamžiky, abychom si uvědomili, že už tu všechno bylo. Že odněkud jsme, že máme nějakou historii a nejsme ze vzduchoprázdna,“ vysvětloval motiv průvodu spoluorganizátor Ivan Vystrčil ze spolku Acaballado.

Napoleon s armádou. Autor: Jiří Kašpárek

Brno – O dvě stě let do minulosti se vrátilo centrum Brna večer v sobotu 16. listopadu. Historickým průvodem si Brňané připomněli období napoleonských válek. Mezi prvními jel v průvodu samotný francouzský císař a vojevůdce Napoleon Bonaparte. Na koních ho doprovázela císařova osobní ochrana - dragouni, pěšáci i bubeníci, které sledovaly tisíce lidí. „Snažíme se zachovat atmosféru, uniformy, rozkazy i skladbu armády, ale vždycky to bude jen náznak historické přesnosti. Napoleon měl například tisíc jezdců, to se nedá napodobit,“ řekl Ivan Vystrčil ze spolku Acaballado, který průvod organizoval.

Akce začala na Moravském náměstí, kde dával události do souvislostí historik Ladislav Mucha. „Pro Brno nastaly krušné chvíle, když přijel císař, protože muselo vydávat potraviny, boty nebo dobytek. Mezitím Napoleon hledal vhodné místo pro bitvu,“ vyprávěl. Z Moravského náměstí se průvod vydal přes Českou ulici na náměstí Svobody a skončil na Dominikánském náměstí, kde program pokračoval. Zde Napoleon symbolicky obdržel klíč od města, který hned vrátil Brňanům. „Hanebné je počínání Anglie, skrývá své zájmy za praporem svých spojenců. Válka byla vyprovokována a francouzský národ na ní nenese vinu,“ hlásal ve svém proslovu představitel Napoleona.

Program skončil pietou v katedrále sv. Petra a Pavla. Přítomní na ní zapálili tři svíce. První byla za padlé vojáky, druhá za civilní oběti a třetí svíce byla zapálena za mír. „Byl jsem tady poprvé a bylo to pěkné. Člověk si však musí umět stoupnout, aby dobře viděl. Ale příští rok chci přijít znovu,“ řekl účastník průvodu Marek Valihrach. Odlišný názor měla pravidelná účastnice Jaroslava Gramerová. „Já jsem zklamaná. Je tu míň koní a bylo taky méně pohybu,“ prozradila.

Na brněnský průvod naváží v příštích týden další akce věnované 214. výročí bitvy u Slavkova. „V Brně byli přítomní i Prusové. Aby je Napoleon přesvědčil na svou stranu, uspořádal ceremoniál předávání císařských orlů. Napoleon orientoval své císařství podle starého Říma, a aby oslnil Prusy tak předal pruským plukům císařské orly, což bylo významné. A to bychom chtěli zopakovat,“ prozradil plán na příští rok Vystrčil.

Klíčová slova: Napoleon, vojsko, průvod, historie, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.