20.11.2019 15:58


Brněnská divadla se nemusí omlouvat kardinálovi za provokativní scény

Autor: Jakub Podešva | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Krajský soud zamítl odvolání kardinála Dominika Duky, který žádal omluvu od Centra experimentálního divadla a brněnského Národního divadla za kontroverzní scény ve hrách Prokletí a Naše násilí a vaše násilí. Proti rozsudku se kardinál chce dovolat k Nejvyššímu soudu.

Brno – Kardinál Dominik Duka dnes neuspěl s žalobou brněnských divadel Centrum experimentálního divadla a Národní divadlo Brno. Duka se po neúspěšné předchozí žalobě odvolával ke Krajskému soudu v Brně. Žádal omluvu za scény v představeních, ve kterých se objevil Ježíš znásilňující muslimku nebo orální sex na soše papeže Jana Pavla II.

Podle Duky hry porušily jeho právo na ochranu osobnosti. Jeho právník a druhý žalobce Ronald Němec zdůraznil, že se mu nelíbí, jakým směrem se společnost ubírá. „Opravdu chceme společnost, kde jde svoboda projevu na úkor svobody osobnosti? Já určitě ne,“ prohlásil Němec. Proti rozsudku Krajského soudu v Brně se žalobci chtějí obrátit na Nejvyšší soud.

Právní zástupce Centra experimentálního divadla Michal Šalomoun hájil scény tím, že v nich kardinál ani jeho právník nejsou zobrazeni. Podle něj by si měl stát zachovat náboženskou neutralitu. „Stát by měl hájit názor, že Ježíš nebyl Syn Boží, stejně jako ten, že jím byl,“ argumentoval Šalomoun. Scény dle něj mohou někoho urážet, svoboda projevu to ale umožňuje.

Krajský soud tak potvrdil předchozí rozsudek Městského soudu v Brně, který žalobu zamítnul. V zákonech českého státu nenašel takový, který by se týkal rouhání. Svobodu osobnosti pak scény neporušují, protože v nich žalobci nejsou vyobrazeni. „Lidé scény mohou zavrhnout, není to však důvodem pro zásah soudu,“ uvedl soudce Michal Ryška.

Hry režírované Oliverem Frljićem byly uvedeny na festivalu Divadelní svět v roce 2018. Kardinál divadla žaloval nejprve v březnu tohoto roku, ale Městský soud jeho žalobu zamítl. Po neúspěšném odvolání ke Krajskému soudu se chce i se svým právníkem dovolat k Nejvyššímu soudu.  

Radiozprávu na stejné téma naleznete zde.

Klíčová slova: soud, Duka, divadlo, kontroverze

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.